| Karmesytta a întrebat:

Buna ce carti as putea sa citesc care m-ar putea ajuta la bac? am 14 ani si niste parinti prosti care imi distrug toata copilaria cu invatatul...

Răspuns Câştigător
| Quanah a răspuns:

Nu ti-o distrug parintii, ci invatamantul. Adevarul ca este foarte grea materia din ziua de azi. Pentru BAC o sa ai de citit : Ion, Luceafarul, Enigma Otiliei, Prima noapte de dragoste..., Morometii, Baltagul si inca cateva.

Sunt grele, voluminoase, si te sfatuiesc sa fii atenta si in clasa, cand vei fi la liceu si veti discuta despre ele. Prinzi mai repede din clasa.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Quanah):

Dacă acum este greu BAC-ul, dar înainte, când se dădea la 6-7 obiecte, cum era?

12 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Mara si Moara cu noroc, I.Slavici.
Amintiri din copilarie si Povestea lui Harap-Alb de I.Creanga.
Engima Otiliei de G.Calinescu.
ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de c.Petrescu.
Morometii de M.Preda.
Maitreyi de Eliade.
Alexandru Lapusneanul de C.Negruzzi.
Iona de M.Sorescu.
Rem de Cartarescu.
Sarpele si Domnisoara Christina de eliade.
Poezii de M.Sorescu,Eminescu,Nichita,Blaga,Bacovia,Arghezi.
O scrisoare pierduta de Caragiale si alte nuvele.
Baltagul de Sadoveanu.Hanu ancutei.
Nu stiu ce sa-ti spun sa citesti pentru ca fiecare profesor abordeaza programa in felul lui, intr-o anumita ordine.
De exemplu eu am facut Morometii intr-a 12-a, altii fac intr-a 9-a.
Sau, la nuvela fantastica unii fac Calul dracului sau La hanul lui Manjoala de Caragiale, altii fac La tiganci de Eliade.
Copilaria a fost pana la 14 ani.ai avut parte de jucarii, jocuri, prieteni.incepi liceul:"jucariile au stat"-vittoria lipan.esti adolescent acum.Si,nu iti distrug viata, ci icnearca sa ti-o faca mai buna.La 20 ani cand o sa intri la facultate, tot ce o sa-ti amintesti sunt clipele frumoase din liceu, nu pustanii de 13-14 ani, nu jucariile, ci succesele, laurii obtinuti si diplomele.viata e mai buna pentru cei care au carte.ai sa intelegi la sfarsit de clasa a 12-a.

| Moldovan_Alexandra_1975 a răspuns (pentru Nastia):

Raspuns foarte complet. Dar am cateva critici, sa zic asa.
O scrisoare pierduta, nu cred ca e nuvela.
Eu am intrat la liceu in 1989, nici vorba de Iona chiar daca Marin Sorescu e un mare poet. Nu sint de acord nici cu Cartarescu studiat in liceu. Adica, haide, nu mai gasim autori romani de succes?

| Nastia a răspuns (pentru Moldovan_Alexandra_1975):

Nu am zis ca O scrisoare pierduta e nuvela.e piesa de teatru.am scris "si alte nuvele"referindu-ma ca pe langa Respectivul text sa se citeasca si schite si nuvele pentru a intelege mai bine universul lui Caragiale.
Eu am avut la romana ca profa, o scriitoare mai excentrica si il admira mult pe Cartarescu.Am scris in lista aia ce am facut eu. Exista mii si mii de variatii pe scheletul aceleiasi programe.

| DianaBlajovan a răspuns (pentru Nastia):

De fapt și la 14 ani ești copil chiar dacă ești adolescent, ai văzut că în România toate chestiile de copii au vârsta maximă de 14 ani.

| Smile94 a răspuns:

Uite ce am eu de citit pentru anul viitor
enigma otiliei
ion
sarmanul dionisie
bacovia
la eminescu loarea albastra, oda(in metru antic) scrisoarea 1
morometi
moara cu noroc
hanul ancutei
iona
cam atat tin eu minte, succes

| LNK a răspuns:

Proasta esti tu, nu parintii tai.winking
Citeste si tu, ca nu mori. Sau poate ca nu ai timp din cauza ca esti ocupata cu facutul pozelor in oglinda? raised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii tai daca te pun sa inveti, nu iti distrug copilaria (desi la 14 ani nu mai esti tocmai un copil) ci din contra, iti asigura viitorul. Multi se pling ca este grea scoala de azi. Complet gresit. Intreaba-ti bunicii ce si cit se invata pe vremea lor. Si nu-l aveau pe TPU sa le faca temele! Parintii tai sint chiar destepti daca te pun sa citesti de pe acum, pentru ca nu vei fi asa aglomerat in timpul scolii. Eu as fi vrut sa am asa parinti, sa stie sa ma indrume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Părinții tăi sunt deștepți, au văzut ce au pățit copiii la bac de ani de zile și vor să te ajute să nu pățești și tu la fel. Ar trebui să le mulțumești, nu să scrii așa despre ei...
Aici ai lista lecturilor pentru liceu, în partea de jos a paginii. Unele sunt povestite chiar în blog http://lecturirecenzate.ro/

| Addaa1998 a răspuns:

1Cum sa inveti de pe acum la bac?
2Nu este frumos sa vorbesti prostii despre parintii tai chiar daca te pun sa inveti la bac de pe acum
3Daca inveti, ajungi cineva in viata

Ei bine eu nu stiu ce carti... dar cauta la bibleaoteca sau pe net
Bafta!

| Karmesytta explică:

Va multumesc foarte mult, mi-ati deschis ochii

| TheBlackCatLifestyle a răspuns:

Enigma Otiliei daca insista parintii, e cea mai usoar, pe restul te sfatuiesc sa le lasi in asteptare.Incearca sa citesti si din Caragiale, eventual si nuvela La Tiganci de Mircea Eliade, Maitreyi lasa-l pe mai tarziu, si poeti:Eminescu, N.Stanescu dar incearca sa gasesti si o carte de criticaa literara ca sa ii poti intelege mai usor.

Totusi, discuta cu parintii si explica-le ca pun prea multa presiune pe tine, si ca in vacanta ai putea avea dreptul de a alege ceea ce citesti.Sunt multe carti frumoase pe lumea asta, Rodica Ojog Brasoveanu este o autoare romana foarte iubita, de romane politiste si usor umoristice care scrie intr-un stil fermecator si perfect abordabil.Bafta!