| AuRevoirSimone a întrebat:

Cum as putea dezlipi pretul de pe spatele unei carti, fara sa distrug cartea?

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pune un vas cu apa la foc, iar cand incepe sa fiarba, tine cartea cu partea unde ai pretul de-asupra aburului. Se va dezlipi cu siguranta. E o metoda veche de candlumea.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pune deasupra pretului o bucatica de vata uda, o lasi putin apoi incerci sa o desprinzi, daca nu merge o mai lasi.

| cretzufinish a răspuns:

Daca e cartonata coperta freaca usor cu un servetel umed zona aceea (vei observa ca se va dezlipi instant), daca e dintr-un carton foarte subtire s-ar putea sa ramana urat. Mai poti incerca cu acetona sau spirt medicinal. Atentie si rabdare insa. happy

| danielacs a răspuns:

Incearca cu o lama dar usor sa nu tai cartea! big grin

| foamea a răspuns:

Incearca sa uzi usor cu apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usor, cu rabdare, dar sa nu lasi prea mult timp sa stea eticheta acolo pentru ca apoi lipiciul se duce si dupa aia esti nevoita sa rupi particica aia. Rabdare si liniste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doua metode, depinde ce fel de lipici este folosit.
Metoda cu aburi sau folosesti un spray de scos etichete!