| Pufi02 a întrebat:

Bunahappy cine stie ceva citate interesante; despre viata, iubire, prietenie, dezamagiri?

Răspuns Câştigător
| Daria a răspuns:

Despre viata=>Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein
Esentiala este intrebuintarea vietii, nu durata sa.
Despre iubire=>Iubirea este un fum făcut din arborii suspinelor. Purificată, e un foc în ochii celor ce se iubesc. Tulburată, este o mare hrănită cu lacrimile celor ce se îndrăgesc. Şi încă ce mai e? E nebunia cea mai înţeleaptă, fierea ce înăbuşă, dulceaţa ce ne mântuie.
Iubirea este suprema lege a universului: lege misterioasă care guvernează şi orânduieşte totul, de la atomul neînsufleţit până la fiinţele raţionale: de la ea pleacă şi spre ea converg, ca spre un centru de irezistibilă atracţie, toate gândurile şi acţiunile noastre.
Despre prietenie=>Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor vulgare.
Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim. Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri gata facute de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni.
Despre dezamagire=>Oportunitatea:O ocazie benefica de a te alege cu o dezamagire.
Universul e infinit. Fiecare are dreptul să se creadă în centru.
funda?:*

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inafara de site-urile indicate de respondentii anteriori poti citi multe si aici: http://www.rightwords.ro/citate. Lectura placuta!

| DiDi a răspuns:

Consider că site-ul acesta este cel mai bun:
http://www.citatepedia.ro

| dulcik a răspuns:

Citate de dragoste

* Aud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii. – Paul Eluard
* Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. – La Rochefocauld
* Dragostea eterna dureaza 3 luni. – Necunoscut
* Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
* Dragostea arata omului cum ar trebui sa fie. – A. P. Cehov
* Iubirea! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el. – Michelangelo Buonarotti
* Iubirea este arhitectul universului. – Hesiod
* Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. – F. M. Dostoievski
* Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. – Rainer Maria Rilke
* Iubirea nu inseamna placere. – Confucius

* Toate neputintele se reduc la una: aceea de a iubi, aceea de a evada din propria tristete. – Emil Cioran
* Iubirea este cea mai inalta fericire la care poate ajunge omul, caci numai prin ea cunoaste ca el e mai mult decat el insusi, ca e una cu totul. – Rabindranath Tagore
* A iubi nu inseamna a ne privi unul pe celalalt, ci a privi amandoi in aceeasi directie. – Antoine de Saint-Exupery
* Iubirea inseamna a fi doi si a nu fi decat unul. Un barbat si o femeie ce se topesc intr-un inger. – Victor Hugo
* Vrei sa fii iubit, iubeste! – Seneca
* Iubirea este singura datorie pe care o cunosc. – Albert Camus
* Intamplator, oricine poate iubi. – F. M. Dostoievski
* Eu m-am nascut ca sa iubesc. – Sofocle
* Iubeste putin cel ce poate spune prin cuvinte cat iubeste. – Dante Aligheri
* Cauta iubirea cu inima, nu cu capul. – Mark Twain
* Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt. – Euripide
* Viata fara dragoste este o umbra a lucrurilor care ar putea fi. – Necunoscut
* Dragostea e ca focul, daca n-o intretii, se stinge. – M. I. Lermontov
* O dragoste apusa e ca un vulcan, niciodata nu poti zice ca a trecut pericolul de a izbucni din nou. – Octavian Goga
* In definitiv, ce e dragostea decat o taina pe care o ascund indragostitii si o poarta in umbra, de frica luminii? Pasiunile fug de lumina – lumina le omoara. Indata ce taina se da pe fata, dragostea vestejeste, isi pierde fragezimea, vraja, devine ceva obisnuit, de toate zilele. – Mihail Drumes
* Nutrea pentru ea o dragoste supusa, un sentiment aproape dumnezeiesc, pe care-l manifesta uitandu-se la dansa ca un caine credincios. – Emile Zola.
* Indragiti dragostea. Ea face e femeie si pe barbat intregi. – Michel ZevacoDragostea e ca randunelele, poarta noroc casei unde se aciueaza. – Emile Zola
* Dragostea e un stapan atat de placut de indurat. – Michel Zeaco
* Dragoste se cheama atunci cand viata ta se contopeste firesc cu cea a persoanei iubite, cand sufletul tau se impleteste strans cu al celuilalt? – Michel Zevaco
* Spuneti-mi despre dansa tot raul din lume, de vreti sa-nnebunesc, ce-i hetera, ca-i monstru, ca-i satan… o iubesc. – Mihai Eminescu
* Trebuie sa cautam dragostea acolo unde suntem, chiar daca asta ne-ar costa ceasuri, zile,s aptamani de deceptii si tristetii. Caci in clipa in care pornim in cautarea iubirii, si ea porneste in intampinarea noastra. Si ne salveaza. – Paulo Coelho
* Dragostea nu pune multe intrebari, deoarece, daca incepem sa gandim, incepe sa ne fie frica. E o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cuvinte. De aceea nu intrebi, faci. – Paulo Coelho
* Te iubesc mult, cum n-am mai iubit niciodata, si tocmai de aceea plec, pentru ca, daca as ramane, visul s-ar transforma in realitate, in dorinta de a poseda, de a dori ca viata lui sa fie a mea. In fine, toate lucrurile care transforma dragostea in sclavie. E bine sa avem grija de ceea ce luam cu noi din viata. – Paulo Coelho
# Nu mai trage cu ochiul, imi vei sageta inima. – Ionut Caragea
# Am inceput cu-nceputul si am sfarsit in cuprinsul imbratisarilor tale. – Ionut Caragea
# Cu timpul, aurul se schimba-n tinichea si dragostea ti se va parea lichea. – Ionut Caragea
# Am renuntat la marginitul Eu, nemarginindu-ma-n tine. – Ionut Caragea
# Uneori, dragostea te loveste ca un bumerang in moalele capului. – Ionut Caragea
# Dragostea nu are nevoie de cuvinte, insa cuvintele au intotdeauna nevoi de dragoste. – Ionut Caragea
# Daca as putea sa te ascund in palma sau intr-un buzunar la piept, n-as mai ramane niciodata corigent la capitolul dragoste. – Ionut Caragea
# Dragostea este o intersectie cu sens giratoriu. Te-nvarti in jurul aceleiasi inimi pana ramai fara lacrimi. – Ionut Caragea
# Dragostea este o fiara care sta toata viata la panda si te ucide atunci cand iubesti cel mai tare. – Ionut Caragea
# Vom face dragoste in rime imbratisate, incrucisate, pana cand toate noptile vor fi albe. – Ionut Caragea
# Dragostea: nebunie temporara ce poate fi vindecataprin casatorie. – Ambroise Bierce
# Dragostea este poezia simturilor. – Honore de Balzac
# Freamatul dragostei este benefic, dar sa nu fi framantat e si mai rau. – William Shakespeare
# In toate povestile de dragoste exista intotdeauna ceva care ne apropie de eternitate si de esenta vietii, pentru ca povestile de dragoste contin toate tainele lumii. – Paulo Coelho
# Dragostea poate fi o experienta mai inspaimantatoare decat aceea de a te afla fata in fata cu un arcas care tinteste inspre inima ta. – Paulo Coelho
# Dragostea nu pune multe intrebari deoarece, daca incepem sa ne gandim, incepe sa ne fie frica, e o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cvinte, de aceea nu intrebi, ci faci. – Paulo Coelho
# Un dram foarte mic de speranta este suficient pentru a cauza reaparitia dragostei. – Stendhal
# Suntem doi si singuri, si-n loc de inima ne bate luna. – Nichita Stanescu
# Dragostea care nu sfarseste la ofiterul starii civile are vicii de forma. – Liviu Rebreanu
# O pereche de indragostiti traverseaza parcul, tinandu-se de mana, mai tarziu vor trece din nou pe aici, dar vor avea o alta expresie in ochi si un alt inteles in stransoarea mainilor lor, acum puritatea zorilor este in ei. – Jerome K. Jerome
# Dragostea este ceata care se formeaza cu aburii suspinelor. – William Shakespeare
# Dragostea nu este altceva decat numele pentru dorinta si cautarea intregului. – Aristophanes
# Dragostea neimpartasita e ca o taiere de fierastrau in bustean uscat si se incheie cu ura si razbunare. – Tudor Arghezi
# Asa e dragostea… un joc, un joc stupid, murdar si masluit… nu intri fara sa dai socoteala intr-un asemenea joc. – Camil Petrescu.
# Dragostea este sfintenie plus sexualitate. – Emil Cioran
# Dragostea este o poveste straveche, dar care este totdeauna noua. – Heinrich Heine
# Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima. – Marcel Proust
# Dragostea e un extaz; ne scoate din noi insine. – Miguel de Unamuno
# Dragostea este o fiinta salbatica. Cand incercam sa o tinem in frau, ne distruge. Cand incercam sa o inchidem, ne inrobeste. Cand icnercam sa o intelegem, ne tulbura. – Paulo Coelho

# Dragostea este primul lucru capabil sa schimbe total viata unei persoane de la o clipa a alta. – Paulo Coelho
# Dragostea este cea mai puternica forta din univers. – Moliere
# Dragostea curata si suspiciunea nu pot locui impreuna. – Alexandre Dumas
# Dragostea este frumoasa tocmai pentru ca nu cunoaste nicio silnicie, e preferinta sincera. – Camil Petrescu
# Dragostea este misterul intre doi oameni, nu asemanarea dintre ei. – John Fowles
# Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima. – Marcel Proust
# Cand iubesti puternic, gasesti intotdeauna ceva nou in persoana iubita. – Blaise Pascal
# Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. – F. M. Dostoievski
# Toate pasiunile ne fac sa comitem greseli, dar dragostea ne face sa savarsim greselile cele mai ridicule. – la Tochefoucauld
# Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta. – Emanuel Swedenborg
# Dragostea este o poveste straveche, dar care este totdeauna noua. – Heinrich Heine
# Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine sa mai aruncam si o a doua privire. – Necunoscut
# Viata fata dragoste este o umbra a lucrurilor care ar putea fi. – Necunoscut
# Dragostea se naste cu un suras, creste cu un sarut, si se termina cu o lacrima. – Necunoscut
# Nu pot cunoaste adevarata dragoste, decat depasind-o. – Mircea Eliade
# Poate ca Dumnezeu va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita, pentru ca, atunci cand o vei cunoaste in sfarsit, sa stii sa fii recunoscator. – Gabriel Garcia Marquez
# Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
# Putina dragoste seamana cu purin vin. Prea mult, si dintr-unul si din celalalt, il imbolnavesc pe om. – John Steinbeck
# Dragostea este genul de copac ale carui fructe nu cresc pe crengi, ci la radacina. – Bruce Boyd
# Un indragostit este iubit de toata omenirea. – Ralph Waldo Emerson
# Odata, am tinut dragostea in palma mainii. Uite-i liniile. – John Weiners
# Cel mai trist in dragoste este nu numai ca dragostea nu dureaza pentru totdeauna, dar ca si disperarea pe care o cauzeaza este usor data uitarii. – William Faulkner
# Poate ca au avut dreptate cand au pus dragostea in carti; se prea poate ca ea sa nu poata exista in alta parte. – William Faulkner
# Dragostea este o batalie, dragostea este un razboi; dragostea este o maturizare. – James Baldwin
# Sentiment care vine in galop si dispare in varful picioarelor. – Tudor Musatescu
# Dragostea – batai de inima pentru dureri de cap. – Tudor Musatescu
# Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. – la Rochefoucauld
# Inima are taine pe care nicio ratiune nu le patrunde. – Guy de Maupassant
# Nu conteaza atat de mult ce faci, ci cata dragoste pui in ceea ce faci. – Maica Tereza
# Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta. – Emanuel Swedenborg
# Omul are nevoie de dragoste. Viata fara duiosie si fara iubire nu e decat un mecanism uscat, scartaitor si sfasietor. – Victor Hugo
# Poate ca pentru lume esti o singura persona, dar pentru o anumita persoana, esti intreaga lume. – Gabriel Garcia Marquez
# Cand inima unui barbat este deprimata de atatea preocupari, ceata este imediat imprastiata in momentul in care apare o femeie. – John Gay
# Un singur ceas de dragoste poate face cat viata intreaga. – Honore de Balzac
# Intotdeauna exista ceva nebunie in dragoste. Dar intotdeauna exista ceva ratiune in nebunie. – Friedrich Nietzsche
# Cand dragostea este in exces, nu ii aduce unui barbat nici onoruri, nici vreo avere. – Euripide
# Orice dragoste care nu are la baza prietenia este ca un castel construit pe nisip. – Ella Wheeler Wilcox
# Prietenia este cu siguranta cel mai bun pansament pentru durerile provocate de dragoste. – Jane Austen
# Dragostea nu are nimic in comun cu ce te astepti sa primesti, ci cu ceea ce te astepti sa dai – adica totul. – Necunoscut
# Dragostea construieste poduri acolo unde nu exista. – R. H. Delaney
# Dragostea imatura spune ‘Te iubesc pentru ca am nevoie de tine’. Dragostea matura spune ‘Am nevoie de tine pentru ca te iubesc’. – Erich Fromm
# Dragostea poate uneori sa fie magie. Dar magia poate fi uneori… doar o iluzie. – Javan

Citate despre prietenie

* Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler
* Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii. – Aristotel
* A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger. – Nichita Stanescu
* Prietenii mei nu sunt multi, dar sunt nenumarati. – Nichita Stanescu
* Placerea adevarata este de a sta cu cineva la masa. – Antoine de Saint-Exupery
* Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor vulgare. – Antoine de Saint-Exupery
* Ospitalitatea, curtoazia si prietenia sunt intalniri ale omului in om. – Antoine de Saint Exupery
* Nu prea stiu de ce-ti scriu. Simt ca am mare nevoie de o prietenie carea sa-i incredintez nimicurile ce mi se intampla. Poate ca-mi scriu chiar mie. – Antoine de Saint Exupery
* Nimic, niciodata, nu va inlocui pe camaradul pierdut. Caci nu pot fi creati vechi camarazi. – Antoine de Saint Exupery
* Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim. Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri gata facute de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. – Antoine de Saint Exupery

* Nu are nicio noima sa cersesti prietenia. – Antoine de Saint Exupery
* Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine. – Abraham Lincoln
* Prietenia nu rezista nici un jigniri, nici in infrangeri. Ea moare. – Titu Maiorescu
* Prietenul nu iubeste prietenul, ci obiectivul prieteniei. – Platon
* Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi. – Oscar Wilde

* Prietenia este egalitate armonioasa. – Pitagora
* Prietenia inseamna a fi frate si sora, doua suflete ce se ating fara sa se confunde, doua degete ale aceleiasi maini. – Victor Hugo
* Prietenia este inchisoarea sufletului de buna voie in trup strain. – Dimitrie Cantemir
* E mai rusinos sa nu ai incredere intr-un prieten decat sa fii inselat de el. – Arthur Schopenhauer
* E bine sa te induiosezi de nenorocirea prietenilor tai, dar mai bine este sa le vii in ajutor. – Voltaire
* Virtutea este fundamentul amicitiei; pentru a o pastra nu este nevoie decat de caritatea reciproca. Aceasta este simpla si nu are nevoie de farduri, nu cere nimic din cele exterioare. Si daca ea gaseste multe avantaje fara a le cauta (caci cine ar putea enumera foloasele si farmecele prieteniei?), caritatea n-are nevoie de stimuli exteriori, este multumita de ea insasi, ea este pentru sine un pinten si o recompensa. – Francesco Petrarca
* Acordul felului de a gandi naste prietenia. – Democritus
* Frecventarea prietenilor sa-ti fie ca o scoala si convorbirea cu ei, invatatura. Fa-ti din prietenul tau un invatator si uneste prin el foloasele intructiei cu placerea conversatiei. – Baltasar Gracian
* Alaturi de un prieten adevarat este cu neputinta sa ajungi la neznadejde. – Honore de Balzac
* Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile. – Francis Bacon
* Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri. – Aristotel
* Tine-ti prietenii aproape, iar dusmanii – si mai aproape. – Sun Tzu
* Vor exista mereu oamenic are te vor rani, asa ca trebuie sa-ti pastrezi increderea si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere si a doua oara. – Gabriel Garcia Marquez
* Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima. – Gabriel Garcia Marquez
* Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului. – Nicolae Iorga
* Un prieten seamana cu o haina. Trebuie sa-l parasesti inainte de a se fi uzat. Daca nu, te paraseste el. – Jules Renard
* Nu-ti ofensa prietenul, imprumutandu-i merite daruite de noi. – Rabindranath Tagore
* Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine. – Nicolae Iorga

* Cainele ar fi cel mai bun prieten al omului, daca ar avea parale. – Miguel de Unamuno
* Exista intotdeauna un mic gol in prieteniile cele mai depline, ca in ou. – Jules Renard
* Prietenia = O nava destul de mare pentru a duce doi insi pe vreme frumoasa, dar numai unul cand e vreme rea. – Ambrose Bierce
* Un prieten de interes este mai primejdios decat un vrajmas. – Constantin Alexandru Rosetti
* Impartasirea bucuriilor, nu a suferintelor, creeaza prietenul. – Friedrich Nietzsche
* Nu trebuie sa-ti faci prieteni decat dintre oamenii care muncesc. Omul lenes este periculos pentru prietenii sai, caci el, neavand ce face, vorbeste despre ce fac si ce nu fac prietenii sai, se amesteca in treburile altora si devine inoportun: iata pentru ce trebuie sa fim destul de intelepti ca sa nu ne legam decat de oamenii care muncesc. – Friedrich Nietzsche
* Fiecare repeta, dupa Aristotel, ca nu exista prieteni si fiecare, in particuar, sustine ca el e un bun prieten. Aceste doua afirmatii atat de contradictorii se bazeaza foarte probabil pe faptul ca pe taramul prieteniei exista multi ipocriti si multi oameni care nu se cunosc pe ei insisi. – Claude Adrien Helvetius
* Cei rai nu au decat partasi; voluptosii, tovarasi de orgii; oamenii de afaceri, asociati; oamenii politici aduna pe nemultumiti; cei mai multi oameni fara ocupatie au relatii, principii au curtezani; doar oamenii virtuosi au prieteni. – Voltaire
* Ma pot increde mai mult in dusmani cinstiti decat in prieteni falsi. – Lorenzo de Medici
* Prietenia dintre frati seamana cu lemnul de aloe, care nu se vede inflorind decat o data la o suta de ani. – Oxenstierna
* Prietenii de ocazie i-am gasit asemanatori cu randunelele, care vin primavara si pleaca atunci cand incepe frigul. – Oxenstierna
* Un om nu poate sa-i vorbeasca fiului sau decat ca un tata; sotiei sale, decat ca sot; dusmanului sau, decat in termeni corespunzatori; in timp ce un prieten le poate vorbi dupa cum impune situatia, nu dupa cum i se potriveste persoanei. – Francis Bacon
* Ah, prieteni! Nu exista prieteni. – Aristotel
* Un prieten, cand e un om, intrece si pe-un frate. – Homer
* Cand ai facut avere datorita bunelor servicii aduse de un prieten, sfatul cel mai sanatos este sa te descotorosesti de el. – Henry Fielding
* In prietenie, la fel ca si in dragoste, adesea te fac mai fericit lucrurile stiute, decat cele pe care nu le cunosti. – la Rochefoucauld
* Intr-o prietenie, lucrul cel mai greu nu este de a ne da pe fata defectele dinaintea unui prieten, ci de a-l face sa si le vada pe ale lui. – la Rochefoucauld
* Prietenia e lucrul cel mai greu de explicat. Nu este ceva ce se poate invata la scoala. Dar daca nu ai invatat ce inseamna prietenia inseamna ca nu ai invatat nimic. – Muhammad Ali
* Drumul catre casa unui prieten nu e niciodata lung. – Necunoscut
* Cand nu mai am putere inchid ochii si realizez ca prietenii mei imi sunt energia mea. – Necunoscut

Citate depre viata

* Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein
* Traieste-ti viata ca si cum fiecare fapta a ta ar deveni lege universala. – Immanuel Kant
* Viata e la fel cum ai interpreta in public un solo de vioara, invatad stiinta instrumentului pe masura ce canti. – Samuel Butler
* Cel mai bine si-a flosit viata cel care s-a bucurat cel mai mult de ea. – Samuel Butler
* Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri. – John Lennon
* Viata – o plimbare spre somn. – Lucian Blaga
* Viata se masoare in functie de rapiditatea schimbarii, sccesiunea influentelor care modifica fiinta. – George Elliot
* Viata este o instructie perpetua in cauza si efect. – Ralph Waldo Emerson
* Poti sa traiesti o suta de ani, daca renunti la toate acele lucruri care te fac sa-ti doresti sa traiesti atat. – Woody Allen

* Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein
* Constiinta vietii pretuieste mai mult decat viata. – F. M. Dostoievski
* Invata a muri! Cine invata sa moara, nu stie sa mai fie rob. El este deasupra sau cel putin in afara oricarei impilari. – Seneca
* Orice interes aratat fata de boala si moarte nu este decat alta expresie a interesului pentru viata. – Thomas Mann
* Viata inseamna a transforma constant in lumina si in flacara tot ceea ce suntem si tot ce intalnim. – Friedrich Nietzsche
* Esentiala este intrebuintarea vietii, nu durata sa. – Seneca
* Viata este un dar pe care il meritam numai atunci cand il daruim. – Rabindranath Tagore
* Viata cu adevarat traita este in trecut sau in viitor – prezentul este un interludiu.un straniu interludiu in care recurgem la trecut sau viitor ca sa ne slujeasca drept marturie ca traim. – Eugene O’Neill
* Viata e o cuva cu moravuri lasate departe. – Jean Nicolas Arthur Rimbaud
* Viata este o tragedie atunci cand e privita in prim-plan si o comedie cand o privesti in plan larg. – Charlie Chaplin
* Viata este un muzeu cu oameni de ceara care fug speriati de umbre, topindu-se. – Ionut Caragea

* Poate ca n-am trait in propriul meu corp; poate ca am trait viata altora… viata mea este o viata facuta din toate vietile: vietile poetului. – Pablo Neruda
* Viata e pretioasa. Viata e fragila. In clipa asta esti, in clipa urmatoare te-ai dus. Fiecare clipa trebuie stoarsa de tot ce se poate da, fiindca nu sti niciodata cand va cade cortina. – Sandra Brown
* Viata are granite precise. Din cauza muncii si a vietii de zi cu zi atat de incarcate, acest adevar e adesea uitat. – Dean R. Koontz
* Viata este unoeri foarte zgarcita: trec zile, saptamani, luni si ani fara sa simti nimic nou. Totusi, odata ce se deschide o usa, o adevarata avalansa patrunde prin spatiul deschis. Acum nu ai nimic, iar in clipa urmatoare ai mai mult decat poti accepta. – Paulo Coelho
* Aceasta scurta viata pe care o aveti poate fi transformata intr-un paradis. Aceasta mica planeta este floarea de lotus a paradisului. – Osho
* Viata este o curgere, este un fluviu, este o miscare continua. Dar oamenii au impresia ca ei insisi reprezinta ceva static. Numai obiectele sunt statice, numai moartea este incremenita; viata este o continua schimbare. Cu cat exista mai multa schimbare, cu atat viata este mai abundenta. Iar o viata abundenta aduce cu sine ectraordinare schimbari, clipa de clipa. – Osho
* Viata nu iarta slabiciunea. – Adolf Hitler
* Ironia suprema a vietii este ca nimeni nu scapa de ea in viata. – Robert Heinlein
* Fa ce iubesti, iubeste ce faci, lasa lumea un loc mai bun si nu te scobi in nas. – Jeff Mallett

* Viata e placuta. Moartea e listita. Tranzitia este problematica. – Isaac Asimov
* Viata este ceva ce toti ar trebui sa incerce macar o data. – Henry J. Tillman
* Viata e ceva ce ti se intampla atunci cand nu poti sa dormi. – Fran Lebowitz
* Nu e adevarat ca viata este o nenorocire dupa alta; este o nenorocire continua. – Edna St. Vincent Millay
* Viata e prea importanta ca sa o iei in serios. – Corky Siegel
* Primul pas pe care trebuie sa il faci ca sa obtii tot ce vrei de la viata este asta: Hotaraste-te ce vrei. – Ben Stein
* Tragedia vietii nu este ca se termina atat de repede, ci ca asteptam atat de mult sa o incepem. – W. M. Lewis
* Traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima, pentru ca una din ele chiar va fi. – Jeremy Schwartz
* Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic. – Mahatma Ghandi
* Scopul vietii este o viata de scopuri. – Robert Byrne
* Fiecare zi pare prea scurta pentru toate gandurile pe care le gandesc, pentru toate plimbarile pe care vreau sa le fac, pentru toate cartile pe care vreau sa le citesc si pentru toti prietenii pe care vreau sa ii vad. – John Burroughs
* Nu trai in trecut, nu visa la viitor, concentreaza-ti toate eforturile in prezent. – Buddha
* Arta vietii? Rezerva, discretiune, cumpatare, in genere negatiune si, in rezumat, abinegatiune. – Titu Maiorescu
* Cu mine se petrece ceva. O viata de om. – Marin Sorescu
* Despre viata nu se poate scrie decat cu un toc inmuiat in lacrimi. – Emil Cioran
* Viata si cu mine suntem doua linii paralele care ne intalnim la moarte. – Emil Cioran

* Ca o piesa de teatru, asa este viata: nu intereseaza cat de mult a tinut, ci cat de frumos s-a desfasurat. – Seneca
* Sunt doua feluri de a-ti trai viata: unul, de a crede ca nimic nu este un miracol; al doilea, ca si cand totul este un miracol. – Albert Einstein
* Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca nu s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati. – Necunoscut
* Cea mai inalta masura a alorii o dai de fapt in timpul confruntarilor la care te supune viata. – Necunoscut
* Cand simti ca viata nu are niciun rost, gandeste-te la cei care mai au doar o zi de trait. – Necunoscut
* Stiind ca vom muri, sa gasim aici un argument pentru a iubi si mai mult viata. – Octavian Paler
* Poate ca viata a avut un sens cata vreme n-am tinut sa-i dau unul. – Octavian Paler
* Pe Pamant, omul e dator sa traiasca numai viata. Moartea lui adevarata o va trai in cer. Daca incearca sa traiasca moartea pe pamant, pacatuieste si se mistuieste in deznadejde. Si atunci, nici nu traieste cu adevarat, nici nu moare. E ca un fel de strigoi. – Mircea Eliade
* Chiar si omul care nu da nimic vietii pretinde de la viata totul. – Necunoscut
* Viata este arta de a trage concluzii suficiente din premize insuficiente. – Samuel Butler
* Ceea ce nu traim la timp, nu traim niciodata. – Octavian Paler
* Nu trebuie sa ne intrebam cand vom muri, ci cum vom trai. – Joan Borysenko
* In viata nu e important sa ai carti bune, ci sa le joci bine pe cele pe care le ai. – Josh Billings
* Invata din ziua de ieri, traieste astazi si spera pentru maine. – Necunoscut
* Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. – Soren Aabye Kierkegaard
* Pierzi in viata ani si la moarte cersesti o clipa. – Nicolae Iorga
* Viata nu inseamna a trai, ci a sti pentru ce traiesti. – Nicolae Iorga
* Orice viata, chiar si de cateva minute, are multe legi de urmat. – Jean Paul
* Fiecare trebuie sa-si traiasca propria iata si sa plateasca propriul pret. – Oscar Wilde
* In definitiv, nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai. – Abraham Lincoln
* O zi este o eternitate in miniatura. – Ralph Waldo Emerson
* Adevarul e ca, de indata ce nu mai suntem nevoiti sa ne ingrijim de viata noastra, nu mai stim ce sa facem cu ea si irosim totul. – Andre Gide
* Viata este o indelungata lectie de umilinta. – James Barrie
* Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca, si cei care l-au gasit fara sa-l caute. – Emil Cioran
* Invata din greselile altora, nu poti trai destul pentru a le face pe toate. – Anna Eleanor Roosevelt

* A-ti fi frica de dragoste inseamna a-ti fi frica de viata, iar cand iti este frica de viata esti pe trei sferturi mort. – Bertrand Russell
* iata nu e sentimentala, nu e nici rea, nici buna. Viata e dreapta: recompenseaza pe cei merituosi, pedepseste pe cei lenesi, loveste pe cei care ii incalca legile. – Pavel Corut
* Iubesti viata? Atunci nu risipi ca un nesabuit timpul, caci din timp este facuta viata! – Benjamin Franklin
* Sa nu uiti ca orice asteptare e provizorie, chiar daca dureaza toata viata. – Octavian Paler
* Trebuie sa stii cand se incheie o etapa din viata ta. Daca te incapatanezi sa ramai mai mult decat e necesar, pierzi bucuria de a trai si sensul vietii. – Paulo Coelho
* Fiecare crede ca traieste pentru sine, da’ cand colo, omul traieste pe pamant ca sa faca viata indeobste mai buna! Iar pentru binele omenirii face sa traiesti o suta de ani, ba si mai mult. – Maxim Gorky
* Ce este o viata frumoasa, prieteni, daca nu un gand din tinerete realizat in anii barbatiei. – Alfred de Vigny
* Viata seamana cu o poveste, ceea ce importa nu e lungimea ei, ci valoarea ei. – Seneca
* Mi-am masurat viata in lingurite de cafea. – Thomas Stearns Eliot
* Viata este un stick de memorie in buzunarul meu. – Ionut Caragea
* Viata este un spital in care oamenii te trateaza cu pastile de sictir. – Ionut Caragea
* Cati oameni realizeaza in momentul visului, ca viseaza? Foarte putini sau aproape deloc. Majoritatea traiesc din plin realitatea acelui vis, precum traiesc la fel de plin realitatea celuilalt vis, care se numeste viata. – Sorin Cerin
* Fiecare zi pare prea scurta pentru toate gandurile pe care le gandesc, pentru toate plimbarile pe care vreau sa le fac, pentru toate cartile pe care vreau sa le citesc si pentru toti prietenii pe care vreau sa ii vad. – John Burroughs
* Scopul vietii este o viata de scopuri. – Robert Eugene Byrne
* Bucura-te de viata, pentru ca iti da ocazia sa iubesti si sa muncesti si sa te joci si sa te uiti la stele. – Henry van Dyke
* Viata e duelul Lui Dumnezeu cu diavolul, iar campul de batalie sunt eu. – F. M. Dostoievski
* Viata este o tragedie pentru cel care simte si o comedie pentru cel care gandeste. – Jean de la Bruyere
* Viata printre straini te invata cumpatarea, caci fiertura de orz si culcusul de paie sunt leacurile cele mai dulci impotriva foamei si a oboselii. – Democrit
* In iata de intampla uneori accidente din care trebuie sa fii putin nebun ca sa scapi cu bine. – Andre Gide
* Ce este viata decat un sir de nebunii inspirate, greutatea este sa le alegi pe cele demne de a fi facute. – George Bernard Shaw
* Daca viata noastra are toate de ce-urile, atunci putem suporta aproape toate cum-urile. – Friedrich Nietzsche
* Viata niciodata nu e dreapta, dar probabil ca asta e un lucru bun pentru foarte multi dintre noi. – Oscar Wilde
* Cat traim, nu putem sti de la icneput ce e incheiat si ce nu. – Ileana Vulpescu
* Cum sa pot admite ca eu nu sunt facut pentru viata, cand, in realitate, viata nu este facuta pentru mine. – Emil Cioran
* Sunt momente in viata in care, oricum ti-ar obliga altii corpul sa stea, are aripi, se ridica deasupra tuturor mizeriilor. – Mariana Fulger
* Fara picanteriile urii, viata ni s-ar parea, probabil, dietetica. – Vasile Ghica
* Prin viata se poate trece oricum, si cu degetul in nas. – Vasile Ghica
* Viata a aparut accidental, Dumnezeu a fugit de la locul accidentului. – Valeriu Butulescu
* Daca o viata de om e prea scurta pentru a citi toate capodoperele, mai are sens sa scriem carti mediocre? – Valeriu Butulescu

Răspuns utilizator avertizat
| Cryssbest a răspuns:

Despre viaţă:
"Viaţa e scurtă, arta e lungă; ocazia e de-o clipă, experienţa înşelătoare, judecata anevoioasă. E nevoie nu numai ca medicul însuşi să facă ce trebuie făcut, ci şi bolnavul şi cei ce se găsesc în jurul lui să conlucreze." Hippocratte

"Prima lege e să ştii exact ce vrei".

"Logica te va duce din punctul A în punctul B. Imaginaţia te va duce oriunde vei vrea" Einstein
"Nimic nu este într-un fel anume; starea ta de spirit creeaza realitatea" - aforism ZEN
"Este capabil cel care are încredere ca este capabil" Buddha
"Oamenii sunt conduşi de jucării." Napoleon
"Nu contează câţi ani trăieşti; important este felul în care o faci" Bruce Lee

Iubire
"Doar pentru că cineva nu te iubeşte aşa cum vrei tu, nu înseamnă că nu te iubeşte cu toată fiinţa sa." Octavian Paler

"Cine se dezice de iubire se dezice de sufletul său". Shakespeare

Prietenie: "Un prieten adevărat este cel mai frumos cadou pe care ţi-l puteai face singur".

"Cel mai bun prieten al meu este cel care scoate tot ce este mai bun din mine." Henry Ford

Dezamăgiri
"Furtul are totuşi limite, pe când prostia este nermărginită". Napoleon

"Eşecul este o iluzie".
" Ai reuşit? Continuă! Ai greşit? Continuă!"
"Eşecul este ocazia de a o lua de la capăt mai inteligent".
"Progresează şi nu te opri niciodată, pentru că progresul înseamnă perfecţiune. Progresează şi nu te teme de ţepii din cale, pentru că ei atrag doar sângele stricat". Kahlil Gibran
"Persoanele cele mai fericite nu sunt cele care au ceea ce este mai bun din tot, ci cele care se bucura cat mai mult pe drumul lor."

"În viaţă, pentru lucrurile bune, merită să aştepţi".

"Singura cale de a descoperi limitele posibilului este de a le depăşi până la imposibil". Arthur C. Clarke

| Ralucarrie a răspuns:

Despre viata:
"e parca un facut sa nu ne dam seama de valoarea unei fiinte sau lucru decat dupa ce-l pierdem".

"destinul este in spatele tuturor lucrurilor."
iubire:
"zadarnic cati sa-ti ascunzi dorul,
eu stiu care ti-e nazuinta.
Taci malc, dar iti vad suferinta,
in ochi iti citesc dorul
si-n suflet tot amarul!

"de o prietenie pura ne uneau inimile legate.
eu o iubeam ca pe-o raza, ea ma iubea ca pe-un frate."