| AlinnutSsa a întrebat:

Bunahappy

In ultima vreme noi am avum la scoala cam mult de invatat [ clasa a 6a]

voi ce metode aveti de a memora mai rapid si mai usor?

Funda:*

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citind mereu și scriind!
Pa, pa.

| Aly2 a răspuns:

Dupa ce ai citit o lectie, ii poti face rezumatul pe o foaie in care sa surprinzi ce este mai important din lectie. Si inveti din rezumatul pe care l-ai facut la o lectie. Daca nu, poti citi pe fragmente lectia, de mai multe ori. Bafta!

| didi12 a răspuns:

Sunt total dezacord cu Gabi.Niciodata nu te culca pe o urece:"nu ma asculta", fiindca nu stii cand "surpriza" vine.Deci,eu cand eram in clasele mici si trebuia sa memorez o poezie, imi invatam seara. Ei bine, seara nu stiam poezia mai deloc, dar dimineata o stiam pe de rost.Nu stiu ce se intampla, dar cert e ca daca invat seara memorez mai repede.Mai poti incerca sa faci un rezumat la toata lectia, sa scrii pe ceva ceea ce ti s-a parut mai interesant plus informatii din carte(asta daca profesorul nu-ti dicteaza cuvant cu,,, cuvant).
Sper ca te-am ajutat! Spor la invatat.

| Andra_4836 a răspuns:

Buna. Ca sa retii usor e util sa iti faci un rezumat, sau schema, ca un "schelet", care sa contina informatiile strict necesare, pe baza carora apoi sa poti sa iti amintesti mai usor detalii "agatandu-te" de informatiile de baza. De asemenea, poti folosi culorile. De exemplu, scrii pe foaie/caiet cu o culoare care sa fie peste tot acceasi (pe cat posibil) si subliniezi cuvintele-cheie si ideile principale cu o alta culoare, sau chiar sa le colorezi cu un marker. Atunci cand citesti, le vezi mai repede. M-am lovit si eu de nevoia de a memora mult si repede. Dar este FOARTE important sa fii cu adevarat atenta la ceea ce faci, nu sa te gandesti la ce baiat iti mai place, sau ce melodie ai auzit si vrei sa ti-o downloadezi, sau sa iti amintesti o faza amuzanta din clasa etc;)). Si zic asta pentru ca si eu ma pierd printre ganduri. Si stiu ca atuci cand "ma adun" si sunt atenta, e mult mai bine. Probabil ca ai mai auzit ca trebuie sa fii atent la ceea ce faci. :) Altceva, e bine sa fii atenta in ore, atunci cand vorbeste profesorul, nu sa scrii biletele cu colegul/colega sau sa visezi la altceva cu ochii deschisi. :) Poti memora multe din clasa, iar acasa le retii mai usor, iti amintesti de mai multe. :)
Uite si 2 link-uri : http://www.stud.usv.ro/~cmindii/Invatare.html, http://www.viatadeliceu.ro/de-vorba-cu-psihologul/cum-sa-inveti-eficient/. Multa bafta! :)

| Optimus7 a răspuns:

Eu imi mai notez ce invat.

| Katy_8817 a răspuns:

Depinde cum inveti tu mai usor. eu retin mai usor daca imi fac un rezumat al lectiei, iar ideile principale le scriu cu culori diferite. invat mai usor vizual. oricum daca vrei sa iti vina usor trebuie sa fiu atenta si in clasa, asa acasa iti vei aminti doar lucrurile si le vei retinewinking

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Daca in a6-a tu te plangi ca e mult de invatat, ce o sa faci la liceu? Dar la facultate?
Sfatul meu: TE CHINUI asa, macar pana la liceu... oricum alte prioritati nu ai.

| gabi45 a răspuns:

Nu te forta invata unde e mai usor iar la ore spera sa nu fi ascultata

| Twitter a răspuns:

Dormi cu caietele sub Pernă!winking

| Yoana a răspuns:

Pai eu am luat ceva timp lecitina. poti sa iei si u. si bine trebuie sa te gandesti acolo la lectie. si sa nu invati mecanic ci logic!
si sa nu te gandesti ca daca iei si citesti lectia de 2 ori o si stiihee hee. trebuie sa iti stea gandul acolo si o sa reusesti!

| Patyi a răspuns:

Buna! Iti poti transcrie din nou pe o foaie de hartie alba sau pe un caiet nou cat mai prescurtat cu informatiile importante si poti scrie cu pixuri colorate(mai usor de memorat) iar dupa aceea citind si scriind! Bafta! :*

| Alee_9909 a răspuns:

Eu invat pe muzica clasica.care ma linisteste si chiar retin foarte repede.citesc de cateva ori si retin... da roade...

| YoungnWildnFree a răspuns:

Simplu. Pai in primul rand stau la birou sa invat si nu in pat. Caci daca stau in pat ma ia somnul si nu mai sunt atenta. big grin