| anonim_4396 a întrebat:

Poate suna ciudat dar...sunt in clasa a 6 a si de-abia astept sa ajung la liceu. Motivul? Eu vreau sa dau la cel mai bun liceu din judet, si daca voi lua, voi ajunge cu copii mult mai educati, sau macar care incearca sa invete, nu ca si in scoala generala, tot felul de "fiinte", ca altfel nu pot sa le spun, care nu se gandesc la viitorul lor ci doar la... altele (ma abtin). Deci, intrebarea mea este: pe ce profil sa dau? adica voi ati spune, da pe ce iti place. Dar serios, nu ma laud, dar am avut numai media 10 la scoala, si chiar imi plac toate materiile (in afara de informatica). As vrea sa dau pe mate info, dar nu imi place informatica si matematica o iubesc. La filologie as vrea din nou sa dau pentru ca la romana am fost la nationala, dar ma gandesc... ce ajungi in ziua de azi cu filologia? Va rog ajutati-ma! M-am gandit la toate modalitatile, ce profil as putea sa aleg si sa am o meserie... nu stiu cum sa spun, sa castig ceva din ea Va rog, ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| MariaO a răspuns:

Stai linistita, nu vei mai avea aceleasi medii si la liceu happy In mare o sa iti cam iei campii la real si o sa ai momente in care o sa tanjesti sa fii la uman, dar prin a11a realizezi ca ai o gama mult mai variata de oportunitati.

| GeorgianaStefaniaa a răspuns:

Buna, eu sunt la liceu, pe profil filologie. Intr`adevar nu ajungi ceva prea mare: profesoara, translator, si ghid. Dar gandeste-te ca poti da la facultate si acolo ai mai multe oportunitati.
Daca nu vrei la filologie, da la stiintele naturii.
Succes la admitere:*

Răspuns utilizator avertizat
| DontHateMe a răspuns:

Pai mai asteapta un an, doi pentru ca sa vezi ce iti place pentru ca si eu am colege care care sunt bune la toate si nu stiu cum puteti fi asa marog. Sincer din informatica se castiga bine si la limbile straine germana sau engleza.succes