| anonim_4396 a întrebat:

Poate suna ciudat dar...sunt in clasa a 6 a si de-abia astept sa ajung la liceu. Motivul? Eu vreau sa dau la cel mai bun liceu din judet, si daca voi lua, voi ajunge cu copii mult mai educati, sau macar care incearca sa invete, nu ca si in scoala generala, tot felul de "fiinte", ca altfel nu pot sa le spun, care nu se gandesc la viitorul lor ci doar la... altele (ma abtin). Deci, intrebarea mea este: pe ce profil sa dau? adica voi ati spune, da pe ce iti place. Dar serios, nu ma laud, dar am avut media 10 la scoala, si chiar imi plac toate materiile (in afara de informatica). As vrea sa dau pe mate info, dar nu imi place informatica si matematica o iubesc. La filologie as vrea din nou sa dau pentru ca la romana am fost la nationala, dar ma gandesc... ce ajungi in ziua de azi cu filologia? Va rog ajutati-ma! M-am gandit la toate modalitatile, ce profil as putea sa aleg si sa am o meserie... nu stiu cum sa spun, sa castig ceva din ea Va rog, ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Ar trebui sa-ti alegi un profil la care sa te descurci, care sa aiba in general materiile tale preferate. Daca nu iti place informatica(programarea) nu are rost sa te complici cu mate-info.Si la stiinte ale naturii se face destula mate(4 ore pe saptamana) si mai dai si BAC-ul la mate.Te sfatuiesc sa nu te arunci in ce e mai greu, un 10 in clasa a 6 a nu echivaleaza cu un 10 la liceu,poate nu ma crezi,dar vei simti pe pielea ta, cand vei mai scadea putin, ca nu poti fi as la toate materiile.Si eu aveam doar 10 la toate in a 6 a,de fapt se lua foarte usor nota asta.
Cu filologia,ai dreptate, nu prea ai oportunitati, poate doar meseria de profesor.Sau poti alege stiinte sociale si apoi sa faci jurnalism sau economie.La stiinte ale naturii poti continua cu medicina de exemplu sau sa fii biolog/fizician/chimist.
Oricum, pana atunci ai timp sa te decizi, mai vezi pe parcurs ce-ti place si ce nu si intr-a 8 a vei putea lua o decizie, pana atunci te mai maturizezi putin, vezi ca nu tot ce zboara se mananca...
Succes!

| RebecaBaa a răspuns:

Buna! Eu sunt la filologie engleza intensiv si imi prinde foarte bine...Nu stiu ce sa zic, am prieteni foarte buni in clasa de mate si se dau cu capul de pereti. Nu ca nu mi-ar placea matematica, dar spun ca este prea ciudat si fac prea multa logica/fizica/informatica. La un momentdat chiar se plictisesc, chiar daca suntem intr-un liceu foarte bun.
La mine e foarte bine, nu se bazeaza asa de mult pe partea rationala, nu trebuie sa te dai cu capu` de pereti ca sa iti dai seama de ceva. Noi facem mult istorie, romana, engleza si filozofie. Dupa eu voi urma Fac. de Litere, special. engleza. Poti alege mai multe ( Jurnalism, Relatii Publice, Drept, Teatru, Psihologie, Litere, Limbi straine, Istorie, etc...) dar eu asta am vrut. Vorbeste cu parintii tai. Succes :*!

| theBella a răspuns:

Poti sa-mi dai printr-un mesaj ID-ul tau? eu nu pot sa dau mesaje pentru ca sunt utilizator junior.sunt tot fata si am 12 ani ca si tine si cred ca ne-am intelege bine. apropo: si eu ma gandesc mereu la ce sa dau la liceu happy

| bubulete a răspuns:

Esti mult prea mic pentru asta (dar daca te pricepi la fotbal baschet fe faci baschetbalist sau fotbalist). Bafta
Funda?

| AndreeaSakura a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi problema.Desigur,spre deosebire de tine,mi imi place biologia,geografia si istoria. Daca urasti informatica, incearca la mate-fizica! Sfat:fa o lista cu tot ce iti place si cu lucrurile la care te pricepi, pentru ati face o idee despre profesiile la care esti buna si care iti plac.Este important sa nu te gandesti la profitul pe care il vei avea.Alege ceva ce iti place si incearca sa dai tot cei mai bun din tine! Vei vedea ca banii vor veni ca un premiu pentru munca ta! Este doar un sfat prietenesc, dar sper sa-ti fie de folos!

| AleandraIleana98 a răspuns (pentru AndreeaSakura):

Profilul Mate-fizica nu exista!

| andr3ella a răspuns:

Pai si eu trec prin aceeasi situatie ca si tine. poate nu ar trebui sa ne grabim asa tu nu crezi? Dar sa revin la intrebarea ta. daca iti place matematica nu trebuie sa-ti stea informatica in cale! deci profilul perfect pentru tine este mate-info:*! FUNDA TE ROGpuppy dog eyes