| anonim_4396 a întrebat:

Poate suna ciudat dar...sunt in clasa a 6 a si de-abia astept sa ajung la liceu. Motivul? Eu vreau sa dau la cel mai bun liceu din judet, si daca voi lua, voi ajunge cu copii mult mai educati, sau macar care incearca sa invete, nu ca si in scoala generala, tot felul de "fiinte", ca altfel nu pot sa le spun, care nu se gandesc la viitorul lor ci doar la... altele big grin (ma abtin). Deci, intrebarea mea este: pe ce profil sa dau? adica voi ati spune, da pe ce iti place. Dar serios, nu ma laud, dar am avut numai media 10 la scoala, si chiar imi plac toate materiile crying (in afara de informaticabig grin). As vrea sa dau pe mate info, dar nu imi place informatica si matematica o iubesc. La filologie as vrea din nou sa dau pentru ca la romana am fost la nationala, dar ma gandesc... ce ajungi in ziua de azi cu filologia? Va rog ajutati-ma! M-am gandit la toate modalitatile, ce profil as putea sa aleg si sa am o meserie... nu stiu cum sa spun, sa castig ceva din ea laughing Va rog, ajutati-ma!

8 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Da, o să-ţi zic du-te la ce îţi place. N-are cum să-ţi placă toate. Cel puţin după ce-o să ajungi la liceu, imposibil să-ţi placă toate. Aşa că găseşte ceva ce îţi place şi ai şi talent la acel ceva. Nu te axa prea mult pe chestiile astea pur teoretice (nu zic că nu e bine să le ştii). Dacă cu filologia nu faci nimic, cu matematica ce faci? Te faci profă? Cu siguranţă n-o să câştigi prea mult.
Ieşi din arealul ştiinţelor pe care le studiezi la şcoală. Adică pune mânuţa pe o carte de, ştiu eu, psihologie de exemplu. Vezi dacă-ţi place. Dacă da, du-te la un profil unde se studiază ceva apropiat. Mai ai timp până ajungi la liceu, şi până atunci, ai timp să cauţi happy

| TeoPT a răspuns:

Dacă nu-ți place informatica, du-te la Științe Ale Naturii. Eu zic că, la mediile tale, e cam păcat să o iei pe uman. Singurul motiv pentru care ar trebui să o iei pe uman este dacă ești total dedicată materiilor care se fac acolo, dacă vrei neapărat să lucrezi în domenii care țin de uman. În rest, recomand să mergi pe real. De asemenea, atmosfera despre care vorbești mai mult în clasele de real se întâlnește, decât la uman. Și cel mai mult la Mate-Info, dar dacă nu-ți place informatica, cum am zis, du-te la Științe Ale Naturii.

| Alexandro9050 a răspuns:

Sincer sa fiu, esti cam tocilara... si e prea devreme ca sa t-e gandesti la liceu. pana atunci vei ura matematica... (sunt sigur) dar oricum. mate info este cel mai bine. din informatica poti scoate multi bani, probabil nu iti place informatica ca in a sasea este destul de plictisitoare, noi nu faceam dacat Microsoft word si excel. oricum peste o vreme o sa iti placa si informatica.

| Kid_4219 a răspuns:

Pai, in primul rand este asa: liceu uman (se bazeaza pe romana, geografie, istorie, desen.iar matematica si celelalte nu se prea fac) si mai exista liceul mate-info (dar sa stii ca nu se fac doar info. si mate, se bazeaza mult pe fizica, chimie, matematica, iar romana nu prea se face) este intr-adevar mai usor liceul uman, dar...nu prea poti intra la facultati prea bune. Toate facultatile din ziua de azi iti cer matematica, fizica si chimie la greu, crede-ma, stiu ce spun. Dar, lasa asta, tu momentan este bine sa fii cu ochii asupra cartilor tale de clasa a 6-a. Pana la alegerea meseriilor mai ai. Si in plus ai spus ca sunt tot feul de "fiinte" in scoala ta. Stiu. Oricunde sunt oameni si mai redusi mintal, dar sa stii ca trebuie sa inveti din generala sa socializezi, deoarece este foate greu la liceu sa nu stii sa faci asta. Nu uita sfatul meu, mai ai timp, acum, stai cu ochii pe scoala! Apropo, felicitari pentru calificativele tale!

| adutzz a răspuns:

Buna, eu sunt la liceu, la matematica-informatica, uneori ma enerveaza fizica la culme pentru ca este destul de grea, dar nu pot spune ca acest profil este ingrozitor. ai spus ceva de limba romana, daca tu vrei sa mergi la filologie doar pentru limba romana, atunci faci o greseala pentru ca limba rom. se invata intensiv la orice profil. inteleg ca iti plac toate materiile, dar una sigur trebuie sa fie cea speciala, cea corecta. gandeste-te la ce-ti place, dar si pentru care dintre aceste profiluri ai fi mai pregatit psihic. la mate info trebuie sa faci fata matematicii destul de dificile, in schimb la filologie sunt foarte multe limbi noi, poate si unele vechi. daca ai dori o facultate in strainatate atunci nu conteaza la care profil te duci ai grija sa inveti bine o limba straina. totusi nu trebuie sa te hotaresti acum. mai ai 2 ani, in care o sa faci multa chimie si biologie, doua materii foarte importante pentru profilul mate-info.in clasa a 8 vei face latina, o materie de filologie, poate ca o sa-ti placa, sau poate ca nu. nu uita nici de stiinte sociale, daca iti place mult istoria si geografia, insa cu aceste doua materii este destul de greu cu locurile de munca. iti urez mult succes.

P.S.- intereseaza-te ce profiluri si materii se predau in liceul la care vrei sa intri, apoi sa faci orice alta hotarare.

| flor31 a răspuns:

Daca esti in clasa a 6a, inseamna ca habar nu ai ce ii informatica, acum faci la scoala TIC, eu cred ca profilul real este baza pentru viitor, dar fiecare cu pasiunile lui, cel mai simplu mod de a alege este sa dai cu banuwinking

| thunderstorm a răspuns:

Sa stii ca aveam si eu aceeasi dilema, si intr-un final ma hotarasem sa dau la stiinte sociale.Pe ultima suta de metrii m- am gandit la un profil de economic, tot asa dorind sa castig ceva pe viitor.La inceput era ciudat, ca erau materii de care nu auzisem(patrimoniul unitatii, comunicare profesionala etc.)si sa stii ca sunt incantata de profil.Cred ca am facut cea mai buna alegere.Mai ai destul timp sa te gandesti, ca nu se stie. Bafta.:*

| birisbianca1 a răspuns:

Sora mea este in a IX-a, tot la cel mai bun liceu din judet. Si ea s-a gandit foarte mult, dar in final a ales mate-info. La inceput a avut multe dubii, dar pe urma nu a regretat chiar deloc. Chiar ai dreptate! Copii sunt mult mai civilizati ca in generala, iar clasa mai unita.nici ei nu ii placea informatica pentru ca in generala nu a facut aproape de loc, dar acum se descurca chiar bine si a si inceput sa ii placa...eu iti recomand sa alegi acest profil deoarece am auzit ca este cel mai bun, in orice caz nu alege filologia, acolo sunt de obicei numai fitosi big grin Si ca sa stii de la mate-info poti merge la orice facultate pentru ca esti pregatita in toate domeniile, insa de la celelalte obtiuniile sunt limitate... fundita?