| denisaromina25 a întrebat:

Mă întrebam.
Dacă un regizor se pregătește să facă un film, având nevoie de actori,la un posibil casting, regizorul hotărăște cine vor fi actorii invitând pe cine vrea sau actorii merg la casting singuri?
Mă macină întrebarea asta de ceva vreme, dacă mă puteți ajuta va voi fi recunoscătoare.
P.s : la casting, ce face acea persoana ca să primească rolul? Recita o poezie sau ce anume?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"la casting, ce face acea persoana ca să primească rolul? " - ehe, asta e o problemă sensibilă! E unul Harvey Weinstein specialist in așa ceva, vezi ce e cu asta aici

https://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_Weinstein_sexual_abuse_cases

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Regizorul este secondat de alți specialiști. Poate alege o artistă cunoscută. Alege îndeodebi persoane care au făcut curs de actorie și film, ca să nu fie obligat să îi invețe de toate.
La casting are loc un interviu în care uneori este invitat să joace o scenetă, pregătită de acasă sau impusă pe loc. Dacă artistul este oarecum acceptat, se poate face o mică înregistrare video cu el, ca să fie analizată ulterior.

| aditimus a răspuns:

Nu neaparat doar regizorul face selectia la casting ci si alte persoane cum ar fi Directorul de casting care el alege impreuna cu echipa.
La casting de obicei ti se spune sa faci ceva ce ai pregatit tu un moment si apoi ceva ales de ei dintr-un scenariu sa vada ce ti se potriveste.

| Werrich a răspuns:

Buna, sunt anumite genuri de filme in care nu trebuie sa reciti poezii. Cati ani ai?

| JicaContra a răspuns:

Numai sadrian46 a raspuns cum trebuie, restul...
exista o slujba CLARA numita "casting" care se ocupa in a gasi, convinge si angaja actorii potriviti pentru rol, si au ajuns sa primeasca Oscar pentru asta;)
https://www.backstage.com/......ors-69979/

| Michaeel a răspuns:

La casting oameni care vor sa joace un rol sau un personaj. Toata echipa de producție are ceva de spus când vine vorba de alegerea actorilor. Ca sa primească rolul, cel care merge la casting ar trebui sa recite sau sa zică ceva din script (replicile personajului)

| readytofly a răspuns:

Regizorul trimite directorul de casting sa tina auditii. Actorii sunt anuntati de catre impresar ca urmeaza auditie pentru filmul cutare si merg la auditie in cazul in care nu sunt alesi direct. Uneori regizorul se implica personal in alegerea unori actori, chiar si fara auditie.

| denisaromina25 explică:

Vă mulțumesc tuturor celor care mi-ați răspuns la întrebări.