| Marry24 a întrebat:

vreau sa ma apuc sa desenez portrete. Ce creioane trebuie sa folosesc?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Pentru portrete eu folosesc B-uri. Conturul îl fac cu B2, iar umbrele de la B4 în sus.
Eu îţi recomand creioanele Faber Castel. Sunt cam 2, 5-3 lei unul, dar sunt de calitate. Dacă nu găseşti, caută Koh I Noor, alea sunt 1, 5lei fiecare.

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

B-uri. Pentru schita si contur, ai putea folosi B2 sau B3, iar pentru umbre, de la B3 in sus. Cele de calitate sunt putin mai scumpe (nu exagerat), dar merita.

| Blamely a răspuns:

Faber Castle, de preferat B.

| Francescuta9 a răspuns:

Buna Mary! Si eu desenez porterete si fac schite si cel mai bine este:
-daca vrei sa ii faci doar conturul si nu sa-l colorezi, foloseste un creion contur.
-daca vrei sa-l si colorezi, da dupa cu un marcar/o carioca pentru a iesi frumos. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| SaraDundee a răspuns:

B2, B3, B5 pentru diverse valoratii. B3 e cel mai bun.

| Marry24 explică:

Ms mult. voi cum faceti la hasura fetei faceti jumate cu jumate sau lycrati in paralel cate putin la bele parti?

| TohaneanMary a răspuns:

Ce creioane pot folosi la animale și portrete, as vrea să desenez