| Radu2024 a întrebat:

Bună ziua! Am multe pasteluri uleioase, le am dar nu le-am folosit niciodată și vreau să încep să lucrez cu ele. Ce suport pentru desen/pictură în pastel uleios îmi recomandați? Ce hârtie e economică și bună. Carton pânzat de 380 g/mp cu ceva granulație mai fină și trei straturi de grund. Ce am nevoie, la un preț mai accesibil, nu îmi permit mult mulțumesc și o zi frumoasă!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Relativ subțirel dar cu o ramă faină plus o mână de artist, o fi genial

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce hârtie e economică și bună. Carton pânzat de 380 g/mp cu ceva granulație mai fină și trei straturi de grund"

da, ai dreptate

| Radu2024 explică (pentru sierra1):

Bună! Deci cartonul pânzat de 380g/mp cu granulație fină ar merge? Mulțumesc happy

| Radu2024 explică (pentru sierra1):

Cartonul e mai gros, iar pânza de 380g/mp are trei straturi de grund și o textură relativ fină fiind lipită pe carton, de la Daco. Mulțumesc mult! happy

| sierra1 a răspuns (pentru Radu2024):

Relativ subțirel dar cu o ramă faină plus o mână de artist, o fi genial

| Radu2024 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult! happy

| dullcat a răspuns (pentru Radu2024):

Cu placere.Te sfatuiesc sa cauti si videoclipuri in engleza, sunt multi artisti pe Youtube care explica tehnici si recomanda anumite tipuri de hartie etc.

https://www.youtube.com/results?search_query=choose+paper+for+oil+pastels

https://www.youtube.com/results?search_query=oil+pastels+for+beginners

https://www.youtube.com/results?search_query=oil+pastels+basics

Happy drawing!

| Radu2024 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult, asta și fac, caut și caut big grin sper să găsesc o hârtie dacă nu...rămân la ce am! happy