| DeatHPupp3t a întrebat:

Care dintre cele Doua Razboaie Mondiale v-a trezit interesul intr-un mod deosebit si de ce?(raspunsuri detaliate, cu justificari prompte)

Răspuns Câştigător
| cooldreams a răspuns:

Am vazut acel documentar (pe Nat Geo sau Discovery nu mai stiu sigur) despre Hitler in al Doilea Razboi Mondial si, desi nu-mi prea place istorie fiindca nu m-am impacat cu ea de la inceput, au reusit, totusi sa-mi atraga atentia. Uneori ii mai intreb si pe ai mei cate ceva sau pe colegii care stiu istorie. Intr-adevar, momentele prin care au trecut oamenii prin al Doilea Razboi Mondial au fost cumplite! Cine nu invata din istorie, e sortit sa o repete! Se pare ca ar putea fi adevarat. Am intalnit in cateva carti de la inceputul secolului trecut cateva date despre Primul Razboi, dar era asa, ceva in trecere. Ma rog, nu sunt adepta razboaielor si nici nu-s adepta violentei. Cred ca al Doilea Razboi a fost totusi mai interesant, mai ales ca erau folosite metode mai performante.
Sa spersm ca nu va exista si un Al Treilea Razboi Mondial!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, nu m-am gandit la asta niciodata dar cred ca cel de-al doilea datorita proportiilor sale si atrocitatilor ingrozitoare plus la asta a scoala am invatat mai mult despre razboiul din 1939-1945 decat despre cel din 1914-1918.Si mai sunt tot felul de mistere si conspiratii in ce priveste acest razboi ca experimentele secretre faptul ca Hitler ar fi fugit incognito in America Latina etc.

| gheorgheasdasa a răspuns:

Usor de zis..Al Doilea Razboi Mondial pentru ca in acesta Hitler a fost lider si de aici s-a ajuns la toata povestea..in primul nuwinking
Sunt complet de acord cu tine anonymwinking

| yulymcl a răspuns:

Din primul Razboi mondial ma atras Victoria romaniei din ultima zi. Al doilea razboi mondial ma atras in special numele codate alte turutor actiunilor (extonguelanul alb, Planul Galben, operatiunea Barbarosa etc.) Sau "minciuna" americanilor cu bombele nucleare ei detinand doar doua bombe nucleare si anume "Baietelul-Litle boy"-Lansata pe 6 August 1945 la Hirosima lansata de un bombardier B-29 Superfortress pilotat de Colonelul Paul. Si "Grasanul - Fat guy" Au amenintat jeaponia ca au mai multe bombe si ca vor bombarda toate oraselejaponiei si pana la urma pe 9 sepembrie japonia s-a predat.M-i-a placut Ingeniozitatea japonezilor cu pilotii kamikaze scufundand vasele inamice.