| elenasofia a întrebat:

Care profil este mai bun mate-info sau filo?

15 răspunsuri:
| kitty_9669 a răspuns:

Mate-info

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Aceasta decizie o poti lua doar tu, dar tu vrei totusi niste pareri. Trebuie sa te gandesti la ce te descurci tu, daca matematica iti place ti-as recomanda matematica-informatica, pentru ca mai tarziu nu vei regreta, te va ajuta, profilul fiind real. Eu am terminat matematica-informatica, am promovat BAC-ul din prima sesiune. Nu este asa greu cum se spune, important este sa fii atenta la ore. Bafta!

| Ramona000 a răspuns:

Mate-info

| ÐÿÅ a răspuns:

Mate-info

| ILoveTacos a răspuns:

Uite de ce majoritatea oamenilor aleg mate-info ca cel mai bun profil:

Daca alegi mate-info, ai nevoie de medie mai mare ca sa intri, deci sunt copii mai buni.Pentru copii mai buni sunt intotdeauna profesori buni.Mate-info va avea mereu cei mai buni profesori(primul motiv).

Al doilea motiv este pentru ca ai foarte multe posibilitati dupa ce termini mate-info, poti sa te duci in orice directie. Jumatate din clasa de mate-info a tatalui meu s-au facut doctori.Ai un infinit de posibilitati.

Pe cand, daca te duci la filologie, ai un numar restrans de posibilitati.Plus ca,de cele mai multe ori,la filologie nu se invata pentru ca acolo ajung nu intotdeauna cei care vor, ci cei a caror medie nu a fost destul de mare ca sa intre la stiinte si mate-info.

Eu vreau sa ma duc la mate info, desi nu sunt olimpica la mate, si nu sunt extraordinar de buna, iar informatica nu-mi place deloc.Totusi,ma gandesc ca o sa-mi foloseasca extraordinar de mult in viitor.

Sper ca te-am ajutat!

| elenasofia explică (pentru ILoveTacos):

Da asa m-am gandit si eu ca ar fi mai bine la mate-info, dar ma tem sti tu de ce....corigenta:-ss

| ILoveTacos a răspuns (pentru elenasofia):

Si mie mi-e frica, dar nu o sa ne ia greu de la inceput, si nici nu e ca si cum mate-info e o clasa unde se face materie de olimpiada.Se preda aceeasi materie ca la toate celelalte(mai putin la mate cred, unde noi dam M1 iar ceilalti M2) dar cica e mai usor comparativ cu clasa a 8-a.

Si daca vezi dupa un semestru ca nu iti place, poti oricand sa te transferi. happy

| SerafimHD a răspuns:

Categoric mate-info pentru ca la filo sunt tot timpul medii umflate si nu se strofoca mai nimeni!

| allison20 a răspuns:

Filologia.

| IDede a răspuns:

La ce esti u mai buna si ce iti place mai mult tie nu ce le place celorlalti caci parerea lor nu conteaza deloc

| UnBaiatDubios a răspuns:

Numai tu poti raspunde la intrebarea asta happy Important e sa nu te lasi influentata de cei care cred ca stiu ce e mai bine pentru tine. Oricum, daca nu-ti place profilul, poti sa te muti semestrul imediat urmator.

| Tequila007 a răspuns:

La mate -info e mult mai greu decat la filo. Si dp parerea mea, daca faci filologie, ai mai multe optiuni

| Aniia a răspuns:

Mate info este un profil bun. dar este si foarte greu. asa ca, daca vrei sa iei bacul si sa ai medii mari, te sfatuiesc se te duci la filologie. dar acum depinde de materiile la care te pricepi tu cel mai bine.

| Victoriabell21 a răspuns:

Eu sunt la mate-info intensiv, si stiind care e mersul mi se pare mai usor... daca as fi la filo as face la fel.Deci fata draga gandeste tu ce doresti pe viitor, ca munca e la toate profilurile! happy

| Madalina_Stefania_1995 a răspuns:

Daca esti buna la matematica,si iti place, mate-info, daca nu stii o iota de matematica, la filologie, CLAR!