| nonameanca a întrebat:

Care sunt cele mai frumoase locatii din Bucuresti pentru a face poze (cu oameni-portrete)?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. Doua cazuri: cu modelul tau sau portrete cu oameni obisnuiti.
Incep cu ultimul. Cele mai "tari" portrete nu le faci in locatii cu vegetatie luxurianta. Le faci mergand cu aparatul atarnat de gat, pe strada. Nu vrei sa stii ce subiecte ingenioase apar in magazine. (unele nu permit foto, deci take care). De asemeni orice amarat de parc/ loc de joaca iti va furniza subiecte foto unice (bunici, parinti, copii, intaractionand- mai ales ca "educatorii casnici" trebuie sa isi foloseasca mult expresivitatea, a. i. sa inteleaga bine copilul ce i se transmite). Ai grija, pentru ca oamenii se feresc sa fie fotografiati de aproape de parca cine stie ce s-ar intampla. Va trebui sa faci cadre mai largi, sa folosesti zoomul mult, dar merita. Oamenii fiind in miscare, o sa iti "faci mana" pe portrete f repede.
Cazul in care "iti aduci subiectul de acasa": parcuri (oricare, mie imi placea in Agronomie, si Herastrau, dar m-am adaptat si la parcul de langa casa). Gradina Botanica. In centrul buc (nu neaparat Centrul Vechi, fiindca in partea de jos vei fotografia numai poduri si "moloz") sunt multe stradute linistite cu case interesante arhitectural.
Eu zic, pana "da coltul ierbii" sa bati putin cu piciorul Bucurestiul.
Bafta si da-ne si noua link cu fotos pe care le faci happy

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Pentru categoria "portret" nu-ti trebuiesc "locatii frumoase" ci oameni frumosi/expresivi(subiecti), talent si notiuni de baza din fotografie(pentru a reusi sa scoti in evidenta ce ti-ai propus)."Locatia frumoasa" chiar nu este de loc importanta pentru un portret reusit; important este subiectul, ideea, lumina, aparatul,
tehnica de fotografiere... dar mai ales TALENTUL!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Bellu dar nu cred ca ai voie. Macar ascunde camera cand intri.

| Happy a răspuns:

Pai pin parcul Herastrau happy