| LIONESS a întrebat:

Cate cuvinte are vocabularul limbii romane?

Răspuns Câştigător
| Criss003 a răspuns:

Cuprinde aproximativ 1.500 de cuvinte cunoscute şi utilizate de toţi vorbitorii de limbă română şi este format din:
a) cuvinte foarte vechi (moştenite sau împrumutate din alte limbi);
b) cuvinte folosite frecvent în vorbire;
c) cuvinte cu mai multe sensuri (polisemantice);
d) cuvinte care intră în componenţa unor locuţiuni sau expresii specifice limbii române.
MASA VOCABULARULUI cuprinde restul cuvintelor (aproximativ 90% din totalul cuvintelor) şi este compusă din:
- arhaisme;
- regionalisme;
- elemente de jargon şi de argou;
- neologisme;
- termeni tehnici şi ştiinţifici.
sper ca te-am ajutat! big grin

8 răspunsuri:
| Takocska a răspuns:

Ce putem spune ca avem in jur de 180 de mii de cuvintehappy

| Irenexd a răspuns:

Vocabularul limbii romane nu are un anumit numar de cuvinte deoarece este intr-o continua dezvoltare ( unele cuvinte vechi dispar adica arhaismele si alte cuvinte noi apar adica regionalisme)
Succes!
Pa, pa

| TEDY2012 a răspuns:

Are aproximativ 120.000 de cuvinte dintre care doar vreo 1500-1800 sunt din vocabularul fundamental.

| ihelpedyou a răspuns:

Parca la romana ne-a zis aproximativ 120.000

| ilieandrei10 a răspuns:

Are 180 de mii de cuvinte!

| Tudor_Anutza_1999 a răspuns:

Aproximativ 62000 de cuvinte dintre care aproximativ 800 inprumutate

| Bradea_Gheorghe_1951 a răspuns:

Cate cuvinte are l romana