| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati picta cu tema "omul si orasul", minim 7 personaje? Ce culori ati folosi? De ce?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @BubblesDoubleS@
„ in ultimul timp m-am gandit asupra viitorului meu...adica ce o sa fac cu pictura? profesor de desen ar fi una. Oricum sunt nevoita sa invat la toate materiile. Poate o sa dau la facultate ce nu ar legatura cu arta."

Decizia meseriei trebuie să o ei acum!

Ești capabilă fizic și psihic, să faci pictură murală?

Dacă da, poate, eventual, mai are rost să mergi mai departe la liceul de artă.

Tu nu știu din ce familie ești, dar culorile și materialele de pictură sunt scumpe.

În întrebarea anterioară oscilai între pictură și grafică!

În liceele actuale indiferent de profil, nu se face carte.

Bănuiesc că mai multă carte ai face la o clasă de liceu normal cu profil real mate-info.

Are rost să îți chinuiești financiar familia, să îți cumpere culori scumpe pentru tablouri la care nu ai clienți, și tu să urmezi ulterior, o politehnică sau medicina sau nu am habar ce facultate?
Ai spus că ai 15 ani deci clasa a noua!

Nu am mai pictat de mulți ani, dar știu că sunt scumpe și acum culorile.
Eu consider o măgărie să te oblige să pictezi în ulei compoziții pe care sigur nu le poți vinde nimănui, recuperând nici măcar jumătate sau un sfert din prețul materialelor utilizate.

Că tu pictezi prost și nici dracu nu este nebun să cumpere mâzgălelile alea, nu este exclus,
dar teme ( " "omul si orasul", minim 7 personaje", ) așa idioate, nu cumpără nimeni nici dacă tabloul este frumos pictat.

Eu în locul tău, m-aș transfera la un liceu normal, evident
fără a renunța la pictură și la grafică.

Ar trebui să te gândești foarte serios, cea ce vrei să faci și să vorbești și cu părinții tăi.

Tema pe care v-a dat-o proasta aia / sau prostul ăla, este deja motiv de transfer.

Te duci la inspectorul șef și îl întrebi dacă el ar cumpăra un asemenea tablou, să îl țină în casă, și îi spui că vrei să te transferi la un liceu obișnuit profil de mate info, că situația ta financiară nu îți permite să arunci banii pe tablouri pe care la modul sigur, nu ți le va cumpăra nimeni nici măcar cu 25%, din prețul materialelor de pictură utilizate.
Pigmenții pentru culorile de ulei sunt majoritar, oxizi și săruri ale unor metale cu valență multiplă, și așa ceva se face la facultățile de chimie, ca studii avansate, și reacțiile respective poate se studiază la masterat, sau la doctorat.
Deci nu are rost să urmezi profilul biologie-chimie, ca să înveți despre dicotiledonate
http://ro.wikipedia.org/wiki/Clasa_Dicotiledonate
și monocotiledonate
http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=MONOCOTILEDONATE,
și cu toate numele latinești, că nu are rost.

Deci ți-am scris de mate-info în ideea picturii cu lumini cu ajutorul calculatorului.
Dacă termini mate-info, asta nu înseamnă că nu poți urma medicina sau facultatea de chimie.

Poți face pictură murală și dacă termini mate-info.

De fapt și tabloul de pictură murală îl faci tot pe calculator, și scoți la imprimantă desenul și pui un copil, care nu are unde să muncească, să facă găuri în hârtia aia.
Hârtiile găurite le dai cu praf de ocru galben și obții niște puncte în raport de care, va fi schița desenului pe zidul pregătit pentru giornata respectivă.
Giornată este ce vei picta pe zid, în timp de câteva ore.

Deci eu nu am zis să renunți la artele plastice, ci să nu irosești bani pe tablouri pentru care nu vei avea nici o dată clienți.

Liceul de arte plastice îți dă avantajul că vă pune la dispoziție modele, că înveți niște lucruri de teorie plastică, dar astea le poți învăța și din cărți.
Modelele sunt ceva necesar, dar pe foamea asta, poți găsii modele, care să îți pozeze, pe sume relativ mici.

Fiind fată mă gândesc că este mai bine să faci o facultate legată de calculatoare, partea de soft, ca să nu mori de foame, și să mergi pe pictură cu lumini.
În străinătate există niște tablete grafice, care permit să scrii cu mâna și să desenezi, dar prețurile sunt încă mult prea mari.
Peste vreo cinci ani sper că vor fii mai performante și va scădea și prețul la așa ceva.

31 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @BubblesDoubleS@
Depinde cine ți-a comandat pictura respectivă și câți bani îți va da pe ea, ca sumă maximă.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @BubblesDoubleS@
vezi ce am răspuns unei anumite persoane, (@BubblesDoubleS@) la întrebarea asta:
http://www.TPU.ro/......i-tempera/

| MMihai a răspuns:

Ce ati picta cu tema "omul si orasul",?
În funcție de suma maximă pe care aș putea să o primesc pentru pictura respectivă și de potențialul beneficiar, aș putea să mă gândesc la ce tehnică plastică să utilizez și la ce dimensiuni să aibă lucrarea, că și culorile și materialele de pictură sunt scumpe.
Tema este cam stupidă, oricum.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

Stiu ca e stupida tema, O.o am de facut 2 picturi cu tema asta unul la scoala si unul pentru o prietena. Folosesc pana de 50 pe 70 pictura in uleiuri

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

Panza*

| MMihai a răspuns:

50 cm x 70cm tablou în ulei pe carton sau pe pânză sau pe placaj, sau faiazită, este ceva f scump sub aspectul prețului culorilor, și a materialelor de pictură.

| MMihai a răspuns:

Dacă nu ești la un liceu de artă plastică și ești la o școală obișnuită, nici să nu te gândești la un tablou în ulei.
Tema este idioată și nu ai cum și cui să vinzi tabloul respectiv, că nimeni nu ține așa ceva în casă.
Dacă ești la liceul se artă plastică, faci un amestec de ulei de in și terbentină și diluezi la maxim culorile, ca să coste totul cât mai puțin iar suportul să fie un semi-carton prost, grunduit la mișto și în nici un caz pânză de in sau de cânepă, pregătită pentru pictura în ulei.
Pentru prietenă să lucrezi cu materialele ei, nu cu ale tale.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

Da sunt la liceul de arta. pictura O.o...Da oarecum tipa mi-a dat bani pentru materiale, vai am uitat sa iau terebentina o sa ma duc zilele astea sa cumpar, ulei de in am huh

| MMihai a răspuns:

Ce dracu să pictezi?
O scenă de șantier de construcții blocuri.
O scenă se dat mici / cărnați cu fasole de 1 Decembrie, de Onțanu! Și în fundal se văd blocurile orașului.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

rolling on the floor. Am mai avut la scoala o tema si am pictat blocuri pe partea dreapta apoi strada si apou un trotuar, spre capat am facut un rasarit si oameni in departare O.o HorribleI don't want to see

| MMihai a răspuns:

Ai făcut prost.
Compoziția cu oameni trebuia să fie construită.
Oamenii trebuiau să fie în panul 1 sau 2, nu în fund.
Sunt legi de organizare a compoziției în pictură, nu știu ce ați învățat voi despre așa ceva.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

Oo Stiu ca facusem prost, adica ne-a dat tema sa ne corecteze. Data viitoare nu mai fac prostia asta, ma gandesc sa fac oamenii in fata si in spate blocuri. Sau niste tipi dansand in fata unei scoli

| MMihai a răspuns:

Nu am priceput ce vârstă ai.
În viitor se va lucra frescă, mozaic, vitraliu și plastică cu lumini.
Pictura de șevalet, este un copil născut mort.
Dacă locuiești în București, putem să vorbim și personal.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

15 am, ah ghinion sunt din Iasitonguesad

| MMihai a răspuns:

Altă prostie este asta, cu copii care dansează, în fața școlii.
Tabloul trebuie să fie ceva cât mai real și mai logic.
Copii merg la școală să învețe carte, nu să danseze!

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

big grin Ah, tongue La liceu arttistic sunt si copii unde invata sa danseze tongue. Nu scoala neaparat cladire sau o strada orice. Nu stiu ce sa faaac si sunt in panica de idei. Daca nu fac poza la oameni in oras si o incerc pe cea mai reusitalaughing

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

Ooori oameni asezati la masa si servitoarea aducand tava? putem face si undeva in interior nu neaparat cladiri

| MMihai a răspuns:

Se pare că ai o rudă sau un prieten pe acest site, că te cunoaște.
http://www.TPU.ro/utilizator/iyjp
El este în București sau așa am înțeles eu.
http://www.TPU.ro/......za-tigani/
Dacă vii pe la el prin București, eventual, putem să și vorbim personal.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

A, da imi este prieten. Nu si el este tot din iasi.

| MMihai a răspuns:

Niște oameni care mănâncă, într-o casă, nu este o scenă de oraș, case sunt și la țară!

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

O doamne.nu stiu ce sa fac straight face. Raman la optiunea cu fotografia O.o. Ori o statie de tramvai si in departare tramvaiul care vine?

| MMihai a răspuns:

Poți să faci niște oameni care ies-intră, de la o gură de metrou, dar să se vadă în fundal blocurile.
Tema este sinistru de tâmpită.
Cine va ține în casa lui un asemenea tablou?

| MMihai a răspuns:

Cel mai greu este să pictezi animale și oameni și de aceia viitorilor pictori li se pretinde să facă compoziții cu oameni și animale.
Chestia este că dacă tematica tabloului este atât de aberantă, nu are cine să cumpere tabloul. Dacă nu vinzi tablourile dai faliment.
Pictura de șevalet este scumpă și te întreb ce vei face ca adult?

| MMihai a răspuns:

Oamenii din România, nu au bani să își cumpere de mâncare.
Despre cumpărat tablouri de șevalet sau grafică plătită scump, nici vorbă.
Prin tablouri de șevalet înțeleg tablouri pictate cu culori de ulei, cu culori acrilice, cu tempera, cu pasteluri șamd.
Acum ești copil și e simpatic, să desenezi și să pictezi.
Peste 10 ani vei fii un bărbat adult.
Din ce vei trăii, atunci?
Că din grafică sau din pictură de șevalet nici vorbă.

| MMihai a răspuns:

Una dintre cele mai ieftine tipuri de pictură este fresca.
Fresca este un fel de acuarelă, care nu are ca liant un clei sau gumă arabică cum este acuarela, ci ceva, care folosește drept liant apa de var.
Apa de var este o soluție diluată în apă de hidroxid de calciu.
Prin reacția dintre Ca(OH)2 și CO2, rezultă un calcar.
De fapt un calcar colorat.
Trebuie să cunoști reacțiile chimice care pot avea loc între pigmenți, precum și reacțiile chimice dintre pigmenți și apa de var, și substanțele din suport.
Deci trebuie să cunoști foarte multă chimie. Trebuie să cunoști și matematică și fizică.
Pictura de șevalet este la fel de împuțită, că tot trebuie să cunoști chimie, fizică și matematică, dar aici intră în joc mult mai multe substanțe organice, iar cunoștințele de chimie organică, și chimie macro, trebuie să fie cu mult mai serioase.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @BubblesDoubleS@
Un pictor trebuie să cunoască anatomie, anatomia animalelor, anatomie artistică la oameni și la animale.
Trebuie să cunoști perspectivă, eventual și ceva geometrie descriptivă și încă foarte multe.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @BubblesDoubleS@
Citește ce am scris eu acestei persoane.
http://www.TPU.ro/......au-fundoi/
o învățam cum să învețe la matematică, dar la fizică și la chimie și la biologie, și implicit la anatomie, anatomie artistică de oameni și animale, precum și la perspectivă, este la fel.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

Oh, multumesc de toat raapunsurile cred ca ai pierdut ceva vreme scriinudu-mi. si chiar in ultimul timp m-am gandit asupra viitorului meu...adica ce o sa fac cu pictura? profesor de desen ar fi una. Oricum sunt nevoita sa invat la toate materiile. Poate o sa dau la facultate ce nu ar legatura cu arta.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @BubblesDoubleS@

Peste vreo 10-20 de ani va fi pictură cu lumini, făcută la calculator.

În locul tabloului de pus pe perete, vor fii niște calculatoare mai simple unde partea importantă să fie monitorul, în care să bagi un fel de Dvd -u cu imagini și să schimbi mereu imaginile, după preferință, schimbând astfel și ambianța încăperii.

Nu va fi așa, ți-am explicat cumva, ca să înțelegi, cum ar putea funcționa, eventual, un asemenea sistem.

De aia ți-am scris, că pictura de șevalet, este deja, "un copil născut mort".

Își vor permite tablouri de șevalet, numai snobii, cu foarte mulți bani.

Dar ăia vor achiziționa tablouri pictate de pictori, care au murit, ca să facă investiții.

Ăia nu vor cumpăra tablourile ci semnăturile.

De exemplu un om normal la cap nu ș-ar pune pe pereți tablouri pictate de Salvador Dali, Picasso, Miro șamd.,
dar cineva care ar avea asemenea tablouri, le va ține, că sunt foarte scumpe.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @BubblesDoubleS@
După ultimul răspuns pe care l-ai dat, ar rezulta că de fapt ești o fată și nu un băiat, cum am crezut eu.
Nu orișice femeie poate face pictură murală.
Oricine poate picta pe ziduri, dar zidul trebuie pregătit, trebuie cărate materiale șamd iar o femeie prea firavă nu prea poate face fizic asta.
Numai o femeie cât de cât solidă, poate depune activități fizice mai serioase.
Deci ori trebuie să fii tu cât de cât, mai solidă ori trebuie să fii ajutată.
Ajutoarele trebuie să le plătești tu, că nimeni nu face nimic degeaba.
Ar fii soluția a ceva similar cu grafica - pictură cu culori de apă specifice stampelor japoneze sau chinezești, dar în stilul tău de a lucra, (dacă ești o fată / femeie mai firavă).
Ei lucrau pe suluri de hârtie lipite pe pânză de mătase, și aveau 2 bețișoare sus și jos, și atârnau sulurile pe pereți.

| BubblesDoubleS a răspuns (pentru MMihai):

Da sunt fata, multumesc de sfaturile date. Slaba fizic nu sunt, oricum avand in vedere ca am un program dupa amiza la scoala m-am obisnuit. Partea proasta e ca uneori cand sunt prea multe de facut sunt nevoita sa stau noptile sa pictez, insa m-am adaptat.