| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a întrebat:

Ce carti despre si cu adolescenti imi recomandati?:*

17 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Toate panzele sus!-de Radu Tudoran

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Anne Brashares-Pantalonii călători, A doua vară a pantalonilor clători, Fete în blugi, Mereu în albastru, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11:00, Carl Hiaasen-Bufniţa, Cecily von Ziegesar-seria Gossip Girl, Katherine Roberts-seria celor 7 minuni

| nodeerskulls a răspuns:

"La un ceai cu tipele de sambata" de Adrian Lustig este absolut dementiala. Are de toate: excursie la munte cu cheta; eleve ce se vor mondene, baieti frustrati, profesori beti si profe divortate; tocilari si gasca de mistocari.

| miauu a răspuns:

Romanul adolescentului miop

| gigiro a răspuns:

La Medeleni si Lorelay de Ionel Teodoreanu; Elevul Dima dintr-a saptea (cred ca George Dima), Cella Serghi( Cartea Mirunei, Panza de paianjen, Gentiane, Iubiri Paralele), Ciresarii(Constantin Chirita). Camil Petrescu _Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, carti politiste - tot ce a scris Rodica Ojog-Brasoveanu. Alti autori:Radu Tudoran, Jean Bart, Panait Istrati, etc.

| Bishop a răspuns:

Jurnalele vampirilor

| e m i l y a răspuns:

Elevul Dima dintr'a saptea, De veghe in lanul de secara, Zodia indragostitilor...thinking

| andalu a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai,,, mie de ex mi-au placut f mult volumele "Ciresarii" - Constantin Chiriţă si "La Medeleni" - Ionel Teodoreanu insa le-am citit cand aveam 13-14 ani,,,

| andalu a răspuns:

happy Super.Pai daca nu le-ai citit iti recomand cu caldura mai ales "Ciresarii", eu m-am ferit mult timp de ea pentru ca nu imi placea titlul si imi imaginam ca trateaza cu totul altceva insa mi-a placut enorm si am recitit-o de vreo 3 ori.

| Iubesc Limonada a răspuns:

La rascruce de vanturilove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanul adolescentului miop -mircea eliade
La medeleni -Ionel teodorenu, ultita copilariei
Si toate volumele din,, cronicile din narnia``winking.

| ayacata a răspuns:

Romanul adolescentului miop, Elevul dima dintr-a saptea Cismigiu & Comp sau Invitatie la vals

| graylady a răspuns:

Citeste : Invitatie la vals de Mihail Drumeş
Talida de Ion Grecea
Confesiunile unei iubareţe de Michelle Cunnah
Goana dupa cumparaturi la New York de Sophie Kinsella
Sunt aiurita si se ia! de Caprice Crane
etc.

| ~#YouKnowYouLoveMe#~ a răspuns:

Gossip girl:XwinkingE super. Si toate intamplarile din carte se aseamana cu intamplarile traite de noi.

| Roxana_2865 a răspuns:

Citeste cartea SLAM... o sa iti doresti sa o citeste de 10 ori, e pentru adolescenti, o poveste super cu doi tineri de 15 si 16 ani.Citeste'o!

| charlotte a răspuns:

1. Adio amoruri de Joshua Harris
2. Cei mai buni tineri romancieri americani de Antologia Granta
3. Cei trei muschetari de Alexandre Dumas.

Le recomand pe acestea, daca iti place sa citesti in general o sa-ti placa.