Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2986777intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
31 Aug
SATI 292.452AFISARI
126.431VIZITE
112.152V. UNICI

Ce este eul liric? Stiu care sunt marcile lui si prin ce se exprima, dar nu stiu ce e.Va rog o definitie! Multumesc.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric.

• 30 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Eul liric este vocea creatorului, autorului...
  • a răspuns:
    Eul liric este vocea autorului si marcile prin care se exprima sunt verbe si pronume la persoana 1 si a 2 a.
  • a răspuns:
    Genul liric este genul literar in care autorul isi transmite trairile si sentimentele prin intermediul eului lirichee hee

Hai ma fundita ca e ca in cartewinking :X
    a răspuns (pentru Liniutzzaaaaaa):
    Mersi....chiar nu stiam ...bn stiam dar am uitat ..doamne romana asta.crying
    a răspuns (pentru Liniutzzaaaaaa):
    Din cate stiu a intrebat despre eul liric
    - Ascunde conversatia (2 răspunsuri)
  • a răspuns:
    Eul liric nu este autorul însuși, ci individualitatea sa creatoare.

Merit o fundă, am luat 10 la română pe definiția asta.
  • Raspuns anonim:
    Eul liric e "naratorul" poeziei
  • Raspuns anonim:
    Eul liric este vocea care comunica in poezie.
  • Raspuns anonim:
    Care sunt marcile lui?
  • Raspuns anonim:
    Este vocea autorului
  • Raspuns anonim:
    Eul liric este vocea interioara a poetului in poezie
  • Raspuns anonim:
    Este vocea textului, se intruchipeaza pe masura ce este descoperit de fiecare dintre noi. Fiecare individ are o anumita perceptie a eului liric, de aceea el poate avea atatea fatete in functie de cati ochi il descopera.
  • Raspuns anonim:
    Eul liric sau poetic-individualitate creatoare care nu trebu confudata cu persoana reala biografica a autorului.Este voce, masca, ipostaza a autorului.
  • Raspuns anonim:
    Am si eu o intrebare cui ii apartine eul liric? Am cautat peste tot dar nu inteleg, ma puteti ajuita si pe mine?
  • Raspuns anonim:
    Nfgfcjhf
    a răspuns (pentru anonim_4396):
    Du-te naiba de neserios
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • Raspuns anonim:
    Eul liric reprezinta trairea interioara a poetului/autorului si este marcat de verbele/pronumele/adjectivele pronominale la persoana I si aIIa...
  • Raspuns anonim:
    GENUL LIRIC este genul incare predomina exprimarea unor stari sau a unor sentimente. Vocea care exprima aceste stari si sentimente se numeste *eu liric*
  • Raspuns anonim:
    Eul lirik este mata
  • a răspuns:
    Eul liric este vocea interioara a poetului.
  • a răspuns:
    Wow
  • a răspuns:
    Eul liric e naratorul din opera lirica
  • a răspuns:
    Eul liric reprezinta trairea interioara a poetului/autorului si este marcat de verbele/pronumele/adjectivele pronominale la persoana I si aIIa.
    Fundaa :*big grin
  • a răspuns:
    Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric.
  • a răspuns:
    Eul liric/eul poetic este o voce care comunica-prin textul poetic-idei, ganduri, sentimente, este un alt chip al poetului (transpus intr-o anumita ipostaza:contemplativ, meditativ, nostalgicul, observatorul, indragostitul..etc.)
  • a răspuns:
    Este vocea naratorului care ne face sa intelegem mai bine poezia
  • a răspuns:
    Eul liric = o instanta a comunicarii, cu ajutorul careia autorul isi comunica gandurile, ideile si sentimentele cititorului
  • a răspuns:
    Eul liric este:vocea care comunica in text este eul liceu care transmite in mod direct ganduri idei si sentimente de... filtrate pris imaginatia si sensibilitatea sa cu ajutorul imaginilor artistice si figurilor de stil
  • a răspuns:
    Nu stiu
  • a răspuns:
    Vocea autorului happy