| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt marcile eului liric?

Răspuns Câştigător
| ioanaspataru a răspuns:

Autorul isi exprima gandurile, sentimentele in mod direct prin intermediul limbajului conotativ(expresiv). zici despre concordanta dintre planul exterior obiectiv si planul exterior subiectiv etc
formele pronominale, verbe la persoana 1 si a 2-a sg si pl, prezenta enunturilor exclamative si interogative...etc

9 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Pronumele si verbele la presoana I

| Annie a răspuns:

Scoala si in vacanta?

| mriuls a răspuns (pentru Annie):

Unii au teme de vacanta.big grin

| alexsoare a răspuns:

Marcile eului liric sunt verbele si pronumele la pesoanele intai si a doua.-Eul liric este vocea interioara a scriitorului intr-o opera lirica.-

| Sabìŋaaa a răspuns:

Marcile eului liric sunt verbele si pronumele la persoana I big grin. Daca vrei si definitii etc, da`mi un mesajhee hee

| Merrycriss a răspuns:

Marcile lexico-gramaticale ale eului liric sunt la persoana | : verbe, adjective si pronumele posesiv si obiectiv.

| Didiuxx a răspuns:

-verbele si pronumele la persoana I si a II a
-sentimentele autorului
-imagini artistice
-figurile de stil

Funda?

| Silver14 a răspuns:

-verbele si pronulmele la persoana I si a II a
-figuri de stil
-imagini artistice
-sentimentele autorului

| Spingos_Alexandra_1999 a răspuns:

Salut. Marcile eului liric sunt: -pronume personal persoana I, singular/plural
-pronume posesiv persoana I, singular/ plural
-adjective pronominale posesive persoana I, singular/ plural
-substantive si pronume posesive in vocativ
-verbe la imperative
-interjectii
-interogatii si exclamatii retorice