| Bogdan2104 a întrebat:

Ce parere aveti despre continutul romanului "Fight Club" in comparatie cu filmul omonim? Pe care din aceste variante o preferati si de ce?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Unul dintre prea putinele momente in care pui in talerul balantei filmul, in talerul celalalt pui cartea si greutatea este cam tot pe-acolo in cazul ambelor.
De obicei, cand citim o carte si apoi vedem filmul traim dezamagiri, rar regizorii reusesc sa se ridice la nivelul imaginatiei noastre, nu-i asa? Sigur, exista si exceptii, de pilda @GaaraSabaku, care a raspuns clar "Filmul e mai bine ca vezi cum s-a intamplat". Adica fara batai de cap, sa vina filmul ca in carte nu vezi decat litere, filmul ne arata ca sapunul ala-i roz, ce naiba vrei de la o carte?!
Unii au pretentia ca scenariul sa respecte intocmai litera cartii si sunt astfel a doua oara dezamagiti, dar ma intreb eu cum poti rezista sa nu-ti pui propria amprenta cinematografica asupra unei creatii literare? Problema incepe cand amprenta nu vine ca o continuare fireasca a spiritului cartii ci simplifica sau transforma opera unui scriitor bun intr-un film mediocru( un exemplu ar fi Anna Karenina din 2012) sau intr-un film pentru mediocri.
In cazul lui Chuck Palahniuk eu nu mi-am imaginat ca Edward Norton sau Brad Pitt s-ar putea sa joace in halul-halului asta de bine, nu mi-am imaginat un soundtrack asa bun incat sa vreau sa-l reascult separat de film, de carte...

| Bogdan2104 explică (pentru Leocerba):

Intr-adevar, vazand prima data filmul si apoi citind cartea, am ajuns la aceeasi concluzie: cred ca Fight Club este printre putinele exceptii in care chiar poti sa compari cartea cu filmul, mai ales ca acesta din urma este mai sarac in detalii fata de roman. Cu toate acestea, sunt de acord cu tine, filmul este reusit din toate punctele de vedere, de la actori (inclusiv Helena Bonham Carter- care a jucat de asemenea impecabil) pana la coloana sonora, efecte, etc.
Sincer ma bucur ca mai exista persoane care sunt interesate sa citeasca respectiva carte dupa ce au vizionat un film celebru...

3 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Filmul e in viziunea unui regizor destul de bun. Mi-a placut si a stiut cum sa foloseasca elemente de dramatism. Prefer filmul ca n-am chiar o asa mare pasiune pentru citit(mai ales daca-s povesti).

| GaaraOfTheSand a răspuns:

Filmul e mai bine ca vezi cum s-a intamplat...