| George_Mihalcea_1992 a întrebat:

Ce pasi trebuie urmați înainte de a picta pe o icoana de lemn? Cel mai bun răspuns primește FUNDA!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa pictezi o icoana pe lemn.Nu sa pictezi pe o icoana de lemn.

| diasasak a răspuns:

Are dreptate dario, o icoana pe lemn. pasii sunt urmatori: realizezi desenul pe o hartie, apoi il transferi pe calc, apoi realizezi imaginea in oglinda tot pe calc, dupa care il tranferi pe blatul de lemn preparat gata, luat de la fondul plastic. daca ti-e greu sa te descurci cu calcul, foloseste un indigo dar nu apasa prea tare caci e foarte persistent, chiar si in vopsea. de preferat e calcul. apoi, dupa ce ai blatul desenat, apuca-te si zgarie desenul cu varful unui compas, dar nu prea adanc, ca sa nu ramana foarte vizibil la sfarsit. apoi incepi sa colorezi, folosind pamanturi: siena naturala, siena arsa, umbra naturala, umbra arsa, ocru, si culori, in amestecuri. in principiu se realizeaza amestecurile urmatoare: cantitatea de umbra, de la care se pleaca, si care se pune numai unde este umbra. apoi se amesteca umbra cu o culoare luminoasa care reprezinta culoarea folosita ca lumina, aceasta in proportie de 1:3 si aceasta este culoarea locala pe care o pui peste tot in spatiul liber, chiar si unde ai lumina. dupa care pui lumina in zonele luminoase, peste culoarea locala. dar ordinea de lucru este aceasta: intai se lucreaza fondul, apoi vestmintele, apoi carnatia. la urma se pun blicuri de lumina peste tot unde sunt culorile cele mai deschise, prin hasuri fine sau pata de culoare. daca nu ti-e clar cum e cu blicurile, nu le mai pune. cam asa se lucreaza, in mare. succes!