| Krixxus a întrebat:

Buna seara
se poate face in Bucuresti RMN cerebral gratuit? daca da, ce pasi trebuie urmati?
astept raspuns, daca se poate detaliat
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Poti sa cauti articole pe internet unde sunt pasi detaliati pentru a face asta.
Uite aici de exemplu : https://www.click.ro/utile/sanatate/cum-poti-face-gratuit-un-rmn
Gasesti mai multe pe google.
Eu am facut un RMN acum vreo 6 ani (prin clasa a 8 a ) dar din pacate l-am facut cu bani, mi s-a spus ca nu se poate gratuit. Dar de fapt cred ca totusi se poate, daca esti asigurat/a.
Ideea este ca ai nevoie de trimitere de la medicul de familie.
Succes!

| Krixxus explică (pentru Evolution):

Daca nu stii, nu te mai baga in seama. te rog!

| Evolution a răspuns (pentru Krixxus):

Eu ti-am dat un sfat si am trecut prin RMN, e problema ta daca apreciezi sau nu happy.

| Krixxus explică (pentru Evolution):

Pai si poti sa explici
eu asta vreau
netu nu e folositor
am cautat deja

| Evolution a răspuns (pentru Krixxus):

Este explicat in articol ceea ce trebuie sa faci, vrei sa dau copy + paste?
Ai spus ca vrei o explicatie indetaliata sau ti-a scris altcineva intrebarea? Sunt articole pe internet legate de tema asta si ti-am dat deja unul. Faptul ca iti este lene sa citesti, nu mai e problema mea.
Fa-ti timp sa le citesti pe toate dupa o sa stii ce trebuie sa faci.
Eu nu am facut RMN gratuit, eram prin a 8a si nu m-a dus capul sa caut pe internet in momentul ala.

| alex15ccc a răspuns:

Da, se poate, dar o sa stai la coada pe o lista, poate dura si mai mule luni pana ajungi. daca este o suspiciune de tumora trebuie sa faci rmn-ul cat mai repede(pretul este intre 500-800 de lei)

| PsyhoChild a răspuns:

Este gratuit doar daca ai asigurare medicala sau ai trimitere de la un medic specialist

| Doja a răspuns (pentru PsyhoChild):

Da, de specificat ca doar anumite asigurari medicale private iti ofera RMN gratuit.