| spatari4 a întrebat:

Ce studii pot să continui daca am școală profesională cu profesia de bucătar?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face liceul la seral (13 ani) si poti sa-ti iei BAC-ul dupa aceea.

Numai dupa terminarea liceului si obtinerea diplomei de BAC, poti face orice facultate doresti, daca vrei sa te reprofilezi.

| Hyperion7 a răspuns:

Cum zicea și dna. Violetta, faci seral 5 ani (nu 4 cum fac cei de la zi) și după ce iei bacul,poți să mergi la orice facultate dorești, cam asta ar fi singura șansă să evoluezi pe partea asta, daca nu vrei sa mai continui studiile liceale și universitare, poți face alte cursuri plătite în domenii diferite, in in urma cărora primești certificarea și poți profesa

| MistarGoGu a răspuns:

Daca te pasionează domeniul culinar si vrei sa lucrezi in localuri de lux *, ( hoteluri 5 *****, restaurante de top eventual nave de croazieră ) sunt scoli BUNE prin Elvetia, Italia sau Franța in domeniul asta!
Un bucătar BINE calificat poate castiga sume serioase! *( chiar si prin Romania )!

| MistarGoGu a răspuns:

Asa informativ Un Chef bucătar la nivel de management *( hotel de lux sau nave de croazieră ) sare lejer de 5-6.000 €/ luna cu condiția sa aiba scoala buna si sa participe la concursuri internationale in domeniul culinar!

| LED23 a răspuns:

FACI la seral iar a 11 a, a 12 a si a 13 a, si dupa poti da bacul daca vrei.

Stiu ce vorbesc pentru ca si eu sunt la seral