| PleşaMihai21 a întrebat:

Salut! Am o întrebare legată de două locuri de muncă și comparația dintre ele. Lucrez momentan de 3 ani intr-un loc în care salariul de bază e 2300 net plus 600 bonuri, pe lângă care mai iau 200 net datorită vechimii. Am fost sunat de o cunoștință care a fost promovat ca manager intr-un alt loc de muncă (ne știm de când era doar angajat). Și m-a întrebat dacă vreau să mă angajez acolo, salariul fiind de 2800 cu tot cu bonuri, asta fiind partea cea mai proasta. Lăsând salariul deoparte, aici am la dispoziție scaun, nu am niciun fel de uniformă(mă pot îmbrăca cum vreau), și îmi fac programul cum vreau, gen două cu două, trei cu trei, sau cel normal cinci zile cu două libere. Acest loc de muncă este pe jumătate mai aproape de mine și fac cam 12 min cu mașina, nu stau în aglomerație. Nu sunt omul care se mulțumește cu puțin pentru stat degeaba, dar parcă prea m-am săturat de actualul loc de muncă, lucrez intr-un mall, la o gelaterie unde avem și alte produse, e mare mare nebunie mai ales vara, plus de asta avem și bonusuri pe care le primim dacă atingem sumele respective, asta mă ține pe mine aici…600-750 de lei sunt bani. Stau și tot pun în balanță chestiile astea dar par simt ca nu mai merită, și contează mai mult liniștea mea, iarna nu fac aproape nimic aici, mai ales luni. Locul ăsta de muncă de la care m-a sunat acea cunoștință este o papetărie, unde pot și citi în timp ce nu am clienți…am pus și asta în calcul. Până la urmă o să mă duc acolo pentru ca mi-a ajuns aici. Voi ce ați face? Oricum o să fac ce o să simt. Am uitat să menționez, eu nu am de gând să rămân aici toată viața, am un plan al meu, tot strâng bani pentru un curs de tattoo artist, părinții mei vor să îmi dea bani pentru a-l face dar le am spus ca vreau să mă descurc singur și să mă chinui puțin. Ar fi o variantă și să mi dea ei și să mă achit eu pe parcurs, dar parcă tot nu m ar satisface așa mult…

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

12 minute cu masina inseamna maxim 30 cu bicicleta, depinde de trafic, probabil chiar vreo 15-20. In concluzie, schimba jobul, si daca vrei sa stringi bani, renunta la cotetz si misca-te cit mai low-cost. Ai punctat foarte bine, linistea ta valoreaza foarte mult. Plus ca poti sa citesti, ceea ce iar e un mare plus. Nici nu sta pe ginduri, beneficiile pe termen lung nu se compara!

| PleşaMihai21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc pentru răspuns, am uitat să spun și ca actualul loc are program până la 22:30, ajung adică pe la 23 acasă, iar celălat nou termină programul la 9, ceea ce înseamnă ca la maxim 9:20 sunt acasă. Mulțumesc încă odată pentru răspuns și pentru susținere!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Deci inca un mega-plus in favoarea schimbarii!

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Pare tentanta oferta de job la papetarie, chiar daca pierzi 200 Ron.
Insa, incearca sa iei in considerare faptul ca vor fi zile bune si zile mai putin bune din punctul de vedere al vanzarii.
Sa nu fie un factor de stres acesta si sa ti iasa scaunul pe nas sau ochi, intelegi tu.
Incearca sa afli cum stau cu vanzarile zilnice si atitudinea sefilor in legatura cu asta.
Cel mai bine, ai o discutie mai ampla cu cunostinta ta. Daca el este seful tau direct si mai bine. Iei o hotarare dupa ce ai o discutie finala la fata locului si mai afli ceva dezavantaje.
Eu iti doresc sa mergi inainte din punctul de vedere al activitatii si sa te duca drumul unde iti este mai bine
Toate cele bune,

| PleşaMihai21 explică (pentru ioana748):

Da, el este manager și mi-a spus totul deschis, inclusiv dezavantajele, care ar însemna ca mă plictisesc uneori, dar măcar în timpul acela pot citi și tot e bine, măcar evoluez din alte puncte de vedere. Iar aici în schimb, iarna stau degeaba aproape, și nu am de ales decât să stau în picioare 12 ore program două cu două

| ioana748 a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Inseamna ca merita sa incerci.Ar fi un pas inainte din multe puncte de vedere.
Oricum pleci cu preaviz si lasi o usa deschisa.
Mult succes in continuare.

| adryang78 a răspuns:

Tu știi cel mai bine ce vrei să faci, iar alegerea îți aparține, după cum ai zis.
Totuși, dacă tot ai cerut o părere, cred că ar trebui să rămâi unde ești. Judecând obiectiv, îți faci programul cum vrei, ești aproape de casă etc., după cum ai enumerat tu. Iar salariul la celălalt loc de muncă este același.
Mai mult. Dacă te muți, vei pierde cei 200 de lei vreme de doi ani. Acei bani în plus sunt pentru cei care au o vechime de minim doi ani pe același post. Dacă schimbi locul de muncă nu vei fi încadrat la fel, clar, iar acei bani nu-ți vor mai veni timp de doi ani. Mai mult, dacă locația este mai departe de actualul loc de muncă, vor crește cheltuielile cu deplasarea, deci iarăși un minus. Zici că aveți și niște bonusuri dacă atingeți anumite praguri de vânzări. La celălalt loc de muncă există vreun sistem de bonusare?
Dacă strângi bani ca să faci cursul acela, logic ar fi să rămâi unde ești.
S-auzim de bine!

| PleşaMihai21 explică (pentru adryang78):

E de fapt invers…lucrez la 28-30 km cu salariu puțin mai mare iar locul în care am fost chemat sunt 12-13km, are ca salariu 2800 cu totul dar în schimb am scaun, nu stau doar în picioare, n am șapcă și șorț ca uniforma, iar în loc să termin programul la 22:30 și să ajung la 23 acasă ca la actualul loc de muncă, aici unde am fost chemat termin la ora 21, iar la 21:20 maxim sunt acasă