| Jamelia1 a întrebat:

CE sugereaza aceasta figura e stil:"ulcioarele patriarhale"?
funda celui mai original raspuns

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Pai, daca ulciorul este un recipient din lut, cu gatul stramt facut astfel pentru a pastra sau transporta lichide, iar patriarhal este tot ceea ce aminteste de existenta simpla si naturala a oamenilor din vechime, putem deduce ca sintagma folosita de tine poate fi o metafora pentru amintiri, adevarate capsule ale timpului, pastratoare ale unor impresii, proaspete cand revin in memorie, transportate peste timpuri si spatii. Daca e sa concretizam, fiecaredintre noi, are in suflet astfel de" ulcioare patriarhale", mai cu seama continand imagini ale copilariei. Cel putin asta imi sugereaza mie figurade stil despre care vorbesti; ca sa fim mai exacti, ar trebui sa ne spui si contextul in care ea a fost folosita.Numai bine.