| Anoonimaa a întrebat:

Ce figura de stil exagereaza obiectele?

Răspuns Câştigător
| Kryss13 a răspuns:

Buna.
Figura de stil cautata de tine este hiperbola.
Hiperbola este un procedeu artistic prin care se exagerează intenționat, mărind sau micșorînd, trăsăturile unei ființe, ale unui lucru, fenomen, sau eveniment, pentru a-i impresiona pe cititori.
ex:
In balada culta Pasa Hassan de George Cosbuc, prin hiperbola se surprinde groaza halucinanta a pasei. Aceasta il vede pe neinfricatul domn ca pe un urias - imaginea hiperbolica realindu-se prin acumularea unor epitete ("salbatecul", "crunte", "gigantica").
Sper ca te-am ajutat.
O seara buna!big grinbig grinbig grin

6 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Hiberbola

| Graphee a răspuns:

- Hiperbola.
Un site cu exemple, definitie etc.: http://art-zone.ro/editorial/Hiperbola_definitie_si_exemple.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Hiperbola, folosită adesea de Calistrat Hogaș în povestirile sale. El hiperbolizează obiecte mărunte și obișnuite, obținând astfel puternice efecte comice.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

| Euletitia a răspuns:

Hiperbola

| dydydeea a răspuns:

Hiperbola

| mihaela94 a răspuns:

Hiperbola