| anonim_4396 a întrebat:

aş avea nevoie de ceva ajutor puppy dog eyes. cum explic o figura de stil? de exemplu avem leadrul fraged. cum spun? ce sugerează? sau orice figura de stil. fundă. scuze. categ. straight face puppy dog eyes.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce însemnă „leadrul "?
„Fraged" este un epitet.

| floriasdfg a răspuns (pentru corolav):

Leadrul este o planta.

| corolav a răspuns (pentru floriasdfg):

Măi,copile, m-ai lămurit, dar ești în necunoștință de cauză.
Corect se spune „leandru". E corectă și varianta „oleandru"

| floriasdfg a răspuns (pentru corolav):

MĂI COPILE, deci leandrul era articulat, şi nu am spus nicăieri oleandru.

| corolav a răspuns:

Cînd ți-am spus „Măi, copile!"am gîndit corect.
Față de vîrsta mea de 65 de ani nu poți fi decît un copil. Nu trebuie să te superi.
În altă ordine de idei, nu am făcut caz de aricularea acelui cuvînt scris de tine ci de faptul că se scrie corect „leaNdru" și nu „leadru".
Deci cu un „n" la mijloc.
Dacă nu te pricepi e bine să accepți și corecția de la cineva mai priceput.
Tare greu e să aibă omul și minte nu numai rahat la creier.