| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se poate desena pe un carton strălucitor (cum ar fi unul argintiu/auriu)? Cu acuarele merge? Se văd culorile dacă nu le diluez mult?
Am avut mai multe tipuri de culori, dar doar acestea mi-au mai rămas și vreau să știu dacă pot face ceva cu ele sau sunt nevoită să cumpăr altceva?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este carton-carton, atunci se poate si cu tempera concentrat.
Daca insa este acoperit cu metal sau plastic, atunci tempera nu prinde de el.

Trebuie sa incerci pe o bucata mica, doar dupa sa te apuci sa vopsesti in plin.

| Anuket a răspuns (pentru Bula):

Dap. Am încercat și asta, dar grija mea este să nu se șteargă.

| Bula a răspuns (pentru Anuket):

De la umezeala pielii intr-adevar se poate sterge.
Lasi sa se usuce si suflii cu lac incolor (chiar si cel de par e bun). Lacul va proteja vopseaua de umezeala, stergere.

| GeorgianaT1 a răspuns:

Cu acrilic ai putea încerca. În general rămâne pe suprafețe si nu se mai duce nici cu apa. Nu stiu daca adera pe suprafață lucioasă, eu am pictat cu el pe material textil, pe perete, si nu am avut probleme

| Anuket a răspuns (pentru GeorgianaT1):

Nu m-a încântat opțiunea aceasta, de aceea am pus și întrebarea de două ori.
Doar culoare este lucioasă.
Merci oricum.