| Diana_9192 a întrebat:

Cum este in clasa a 5 a (sunt in a patra si la toamna intru in a 5 a )?

20 răspunsuri:
| Cici4Mici a răspuns:

Poi este si greu si usor bine daca nu ar fi tezele ar fi foarte bine.

| ieu a răspuns:

Naspa...crede-ma. Oricum tot intri in clasa a cincea, si daca iti spun cum e. Asa ca c rost are?

| Tourniquet a răspuns:

Este usor. O sa-ti ia ceva timp sa te acomodezi cu diriginta/dirigintele si profesorii si noi colegi. Materia este usoara daca esti atent in clasa. Tezele sunt si ele usoare. Trebuie sa va faceti mereu temele si complete ca sa nu riscati sa luati un 3. (in caz ca vei da de profesori mai severi)
Tezele sunt exact ca niste teste/lucrari de control sau evaluari cum spuneti voi numai ca au exercitii cu tot ce ai facut semestrul acela.
Fii increzatoare si nu te speria! Succes! Sa ai numai note mari.

| Bojthe a răspuns:

Este normal probabil iti va fi putin greu fara doamna invatatoare insa cel putin in primul semestru sunt foarte intelegatori si exista si un beneficiu poti sa chiulesti ( nu prea des) deoarece studiezi cu mai multi profi` intr-o zi.Eu sunt in clasa a saptea

| valThina a răspuns:

Pai.o sa ai alti colegi.nu o sa mai aveti invatator ci o sa aveti diriginte, fiecare materie o sa fie facuta cu profesori diferiti, o sa ai si alte materii de pana acum...o sa fie putin mai greu la inceput pana te obisnuiesti cu noii colegi si cu profiihappy

| CrowUp a răspuns:

Nustiu eu din astea!

(Sarcastic mode on)

No bine, deci amu pa serios, sa-ti spun cum ii intra cincea?
iti spun intr-o poezie

A 5 -a

Intra 4 era bine
Ca teme nu avea,
Intra 5 -a ii dezastru
Temele cu teancu.

Profesoarele
iti cer sa inveti
8-9 PAGINI
Pana te tezgheti.
Daca litera-o gresesti
La detentie privesti.

Intra 5-a, toti te bat
Intra 4-a,toti te lasau
Eu iti spun pe pasi,iti spun sigur,
Daca te sperii, treaba ta
Eu adoram, clasa a 5-a.

Eu acasa ma bateam,
Si pe totii i invingeam,
Profa de romana, mate si engleza
Profu de fizica, franceza si comeceza,
tot la cap ma bat
INVATA INVATA
Pana-ti ies creierii din cap.

Cartea are 500 de pagini si ceva,
In total 3000 si ceva,
Eu iti spun din experienta
Fi atent
Nu glumesc,
Mai bine,
Fa-ti un buletin
Si ai sters-o!

Asa descriu eu a 5-abig grin

| AndreiP98 a răspuns:

Pai schimbarea cu profesorii nu e prea grea dar o sa fie o schimbare mare... Ca si cand aitrece din clasa a doua direct intr-a patra. Dar o sa te obisnuiesti usor.

| Coconut a răspuns:

Nu e asa de rau. happy mie imi place mai mult programul de la clasele mari, desi nu ai asa de mult timp, profesorii (depinde de fiecare) sunt mai indulgenti, unii umfa notele, etc. daca vrei sa mai vorbim baga in lista n.coco67 happy:*

| Ollykaa a răspuns:

Buna!
Cum sa fie?
Un pic greu la inceputpana te acomodezi cu profesorii, cu cerintele lor, tot tacamul.
Dar, nu este foarte greu. Daca in 1-4 se pune accentul pe logica, in clasa a 5-a deja mai mult pe fractii. Apropo, aproape jumatate din an facem fractii ( ordinare si zecimale) Nu sunt foarte grele, deci sa nu iti faci griji.
La limba romana. Ce este mai greu sunt modurile si timpurile verbului, cazurile substantivului, pronumele personal, adverbul, interjectia, hiatul etc. Dar nici alea nu sunt grele. ( Serios vorbesc)!
La bio? Ii cam plictisitor si cam mult cuvinte de "neinteles". Invatam doar plantele in a 5-a.
Geogra? Aceeasi materie ca in clasa a 9-a ( Clima, Relieful, Familia norilor, straturile atmosferei) Si nu e greu.
Tehno? yawn Despre alimente mai mult.
Istorie? Zeii Greci si Romani, Imperiul Roman, ce e monarhia, regii Romei. Nu e greu. ( cu exceptia Regilor Romei" )

Si cam atat.

P.S. -> E superb ca avem dirig/a. Seri de ceai, excursii, picnicuri, dirigentiee love struck ( O materie care e 1 data pe saptamana la care doar se sta si se discuta. si in a 5-a este vorba despre " A NE AUTOCUNOASTE" )

. Mie imi place in a 5-a. Nu e foarte greu! Da` nici usor! I don't want to see

Soo. Gud luck! thumbs up Si. Have fun!

Funda?

| SorynaSweet a răspuns:

F. frumos o sa iti placa intr-a 5-a iti zic sigurwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Problema principală în clasa a V-a este că trebuie să te obişnuieşti cu vreo 12 persoane necunoscute -profesorii- şi cu limbajul mai pretenţios, ştiinţific, de la fiecare materie. Dacă eşti atentă şi încerci să te pregăteşti conştiincios la fiecare materie, dacă întrebi politicos profesorii atunci când nu înţelegi ceva, dacă participi la viaţa clasei împreună cu colegii şi diriginta sau dirigintele clasei, nu vei avea nici o problemă. Succes!
Dacă vrei un mic ajutor, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai usoara clasa dupa mine.a fost mai usor chiar si decat la 1-4.

| AnnaS98 a răspuns:

Pai eu sunt a 6-a. nu e mare chestie, doar ca sunt profesori noi si materii noi: educatia tehnologica( o sa inveti despre toate tampeniile posibile gen lemnul sau grupele alimentare si d'astea), dirigentia (o faci cu dirigintele si vorbiti despre note si problemele clasei deci e foarte usor), biologia (invatati despre plante in a5-a si e foarte tare), franceza(e usoara materia de a 5-a ca invatati conjugarile la vreo cateva verbe la prezent si chestii esentiale de vocabular si pronuntie). alte chestii: la informatica cred ca o sa invatati despre programul PASCAL (noi asa am facut si e un program in care face alte... programe gen se citeste de la tastatura un numar si d'astea. nu e foarte greu de invatat, e greu de inteles pentru ca nici eu nu le'am inteles din prime); la matematica faceti algebra semestrul unu si jumate din semestrul doi, spre sfarsit invatati cate putin din geometrie.
faza e ca o sa dati teze la ramana si mate la fiecare sfarsit de semestru. nu e mare chestie. sunt la fel ca testarile finale pe care le dati din clasa I. trebuie sa fii atenta cu tezele ca nota care o s'o iei la teza conteaza cam o treime din medie.
in rest totul e usor. nu lasa sa te sperie profesorii sau lucrarile. oricum, in primele saptamani o sa dati ceva testari pentru a se vedea nivelul vostru si de stea. dar partea buna e ca profesorii o sa fie mai indulgenti cu voi si n'o sa va ia tare din primawinking. fundita?

| AL3XandraAnndreutza a răspuns:

In clasa a cincea vin o groaza de lucruri noi:diriginta/dirigintele.Cu el/ea va va fi foarte usor sa va acomodati, pentru ca el/ea va va fi foarte apropiata.Mai greu va fi cu profesorii,si cu retinutul numelor lor:))Serios acum,unii vor fi severi,chiar foarte! Vei avea probleme cu cei de matematica, posibil. Daca esti activa la ore, totul va fi ok.S-ar putea sa ai colegi noi-va veti acomoda repede.Inca ceva-trebuie sa te obisnuiesti cu notiunea de note=nu mai sunt note de B, FB...etc.Nota 10=FB, Nota 9=-FB, nota 8=B(la fel si 7, 6-preferabil sa nu iei note de-astea)nota 3 sau =S, nota 1sau 2=Insuficient. Sper ca te-am lamurit.Suces la primele teze. Daca vrei sa te distrezi inainte sa treci intr-a cincea, uita-te pe blogul asta: http://alexandra-mylifehere.blogspot.com/

| elizzu a răspuns:

Muuuult mai usor, mai liber, mai tare...mult mai bine! serios, nu prea primesti teme, profesorii vin cam greu(deci pauza e cam de 25 minute, depinde de profesor) numai nebunii si de toate... o sa-ti placa sa mergi la scoala big grin mie sincer imi place

| elizzu a răspuns:

Nu e adevarat depinde ce reputatie iti formezi (si in fata profesorilor dar si in fata colegilor, deoarece acestia iti pot lua apararea) pentru ca nu mai este ca si cu invatatoarea, ca daca la inceput ai uitat sa-ti faci o tema sau te-a parat un coleg, nu iti mai da o a-2a seansa de-si indrepta parerea asupra ta, cu reputatia asta ramai...deeci fi atenta in ore, fi ffff activa, asta e cel mai impoortant, baga-te in glume cu profesorii, si asta ajuta si fi draguta cu toti! La inceput e ff greu tr sa respecti TOT si sa fi cum am mai spus si mai sus...primul semestru, dar dupa pana in a7a poti sa mai lenevesti, deoarece profesorii vor sti ca esti fata silitoare si nu te vor asculta si vor face glume cu tine, insa acum mai depinde si de profesor, daca e sever, nu tr sa misti in front, dar daca este glumet si "cool" trebuie neaparat sa fi preferata lui! Successss big grin mai sunt si multe alte secrete

| TriXeE a răspuns:

Mie mi s-a parut asa si asa dar acum as mai vrea sa fiu din nou a 5-a dupa ce am inceput si celelalte clase mi s-a parut usor in a5-a

| Bianca_1392 a răspuns:

Deci e super mistooooo...pe zi vei intalni cam 4-5 profesori nu numai cu invatatoareabig grin

| alyna_6668 a răspuns:

Buna Diana! Nu e foarte greu in clasa a 5a doar ca la fiecare materie vei avea un profesor si daca esti o fata silitoare si mergi la scoala crede -ma ca nu ai de ce sa iti faci griji.Bafta oricum!

| Lollytta a răspuns:

Ee. super. cum a zis si andra_2631 e un pic mai naspa la teze. da pe noi ne-a lasat sa stam cum am vrut si copii mai toot de la eabig grinepinde de tine cum inveti si ce profesori ai eu de exemplu am cei mai rai profesori din scoala dar ma descurk bine am doar 3 de 8 si in rest 9 si 10 eu invat mai bine si mi se pare usor depinde u cam ce fel inveti