| RoxyStely a întrebat:

In toamna intru pe clasa a opta, deci va trebui sa dau examenele si sa ma gandesc la ce profil as vrea sa intru. Eu m-am gandit la Stiinte Sociale Bilingv, dar asta ar insemna sa fiu in cu totul alt liceu fata de cel in care va fi prietena mea cea mai buna. Ea isi doreste sa intre la Stiinte Sociale. Noi doua n-am mai fost in aceeasi clasa de pe a patra cand ne-am separat tot din cauza limbii engleze. Nu stiu daca sa mai dau Blingv-ul si sa incerc sa-l iau, sau sa renunt de tot pentru a putea fi in clasa cu ea. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| EllyEliana a răspuns:

Eu zic ca daca iti doresti sa iti dai Blingv-ul da-l ...macr incerci
Mai bine iti faci un viitor mai bun pentru ca prietena ta nu va fi mereu aproape de tine
De exemplu eu anul trecut am terminat a 8-a si nu stiam daca sa merg la filologie (pentru ca acolo erau cele mai bune prietene )sau sa merg la matematica pentru ca toata lumea imi spune ca daca am inclinatii spre matematica (lucru pe care nu multe fete le au) mai bine merg acolo pentru ca o sa am mai multe optiuni pe viitor
Deci in cazul tau mai bine iti urmezi intuitia pentru ca poti fi cu prietena ta in afara scolii...asta nu inseamna ca nu o sa mai puteti fi prietene
Eu inca ma inteleg cu prietenele mele cele mai bune foarte bine ne intalnim in pauze...
Funda?

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât consideri că merită să faci acest sacrificiu poți să-l faci fără nici o problemă.

| Acteea a răspuns:

Hmm, parerea mea e sa iti alegi profilul fara sa te mai gandesti ca e X si Y acolo, nu iti faci viitorul dupa ei, ca mai tarziu e posibil sa nu va mai vedeti si sa fie doar o prietenie trecatoare, daca e prietena adevarata veti fi prietene si daca nu sunteti la acelasi liceu / clasa, oricum la liceu iti vei face alti prieteni, succes