| PavalRamona a întrebat:

Cum imi dau seama daca un obiect este bronz, mai ales cand a fost descoperit in pamant si este medieval......este si de culoare mai negricioasa...astept un raspuns

2 răspunsuri:
| nukeyly a răspuns:

1.
La un metalurgist dotat cu un spectrometru[aparat ce masoara cu unde compozitia metalelor si-ti zice exact ce este, pret aparat de la 10.000 euro]
Il gasesti in laboaratoare, magazine de bijuterii sau pct-te tip remat ce se respecta, si mai rar la persoane fizice.
https://www.youtube.com/watch?v=Groyy9utTwY
---
2.
Bronz vs alamă: duritate
Duritatea unui material este o măsură a răspunsului său la solicitarea locală a suprafeței și a modului în care materialul reacționează la zgârieturi, zgârieturi și multe altele. În această măsură, scala de duritate Brinell există a fi una dintre multele măsuri de duritate disponibile. Folosește mașina sa de indentor de duritate pentru a grada răspunsul unui material la o forță standardizată. Pe această scară, bronzul are un punctaj între 40 și 420, în timp ce alama are un punctaj între 55 și 73.

3.
Bronzul culoare maro-roscat, alama are de obicei o nuanta galbena.
Bronzul este mai predispus la fracturi in comparatie cu alama.
Bronzul este cel mai greu cu o densitate de 7400 – 8900 kg/mc
Alama variază de la 8400 până la 8730 kg/mc
Bronzul punct de topire (315 – 1080 °C), alama (809 – 1030 °C)

| Capybaraîndepresie321 a răspuns:

Du-l la un specialist și explică-i totul