| Crista09 a întrebat:

Cum intelegeti proverbul
" De șapte ori măsoară, și o dată taie."?happy

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Asta merge bine alaturi de "Prudenta e mama intelepciunii". Se aplica foarte bine si la propriu. Gandeste-te ca ai taiat o grinda de lemn pentru a o pune la casa si ai taiat-o prea scurta. Nu mai poti sa faci nimic. Era mult mai bine daca masurai de cateva ori ca sa fii sigur. La fel e si in viata. Inainte de a lua o decizie importanta analizeaza bine si reanalizeaza toate circumstantele. Sa nu faci o greseala care sa fie apoi greu (sau imposibil) de reparat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Omul modern a inventat scuza perfectă, lipsa de timp. Dar nu ia în calcul că pierzi de 3 ori mai mult încercând să repari ceea ce ai stricat din grabă.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate, suntem si noi oameni moderni. N-am timp, n-am timp...n-am timp nici sa mor.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Analizeaza un lucru din mai multe puncte de vedere pentru a fi sigur ca nu dai gres.Nu stiu. ar putea avea mai multe intelesuri.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

A masura de cateva ori in plus nu te costa nimic, dar o taietura gresita aduce paguba.

| reihiuke a răspuns:

Adica nu trage concluzii pripite si nu actioneaza pana nu e sigur ca ceea ce face, e bine

| kenzydanna a răspuns:

Inainte de a face un lucru, gindeste-te la consecinte si daca intr-adevar il faci corect)))