| georgiana_2644 a întrebat:

Cum pot sa invat mai bine la metematica?

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cindva matematica, fizica (in special mecanica) nu mi-au placut de loc. Pina ce, la orele de tehnologie din ultimii ani de liceu, un inginer, care ne preda tehnologia, a vazut ca cei mai multi dintre noi aveau puncte slabe in acest sens si ne-a luat "cu binisorul", a inceput sa ne explice prin exemple practice ce inseamna matematica, fizica, mecanica. Crede-ma ca de atunci le-am indragit pe toate! Incearca sa vezi aplicabilitatea practica a matematicii. Te izbesti de ea la tot pasul, asa ca nu iti va fi prea greu. Gindeste-te la exemple practice, pune problemele la cazuri reale, si vei vedea ce insemnatate va avea pentru tine. Si desigur, daca poti, cauta pe cineva care sa stie sa iti explice ceea ce nu intelegi. Caci, desigur, matematica nu e usoara!

daniela
| daniela a răspuns:

Facand multe exercitii de acelasi fel

| Anileda a răspuns:

Lucrand suplimentar, este foarte important, eşti atentă la ore şi înveţi.

Succes

La revedere

Aniledă

| shtephie a răspuns:

Facand exercitii la matewinking
Teoremele trebuie aplikate in problemewinking
Daca iti place fa probleme si exercitii...asa te vei obisnui si vei stii mult mai multwinking
Mult succes!

| sensesDelight a răspuns:

Acum că este vacanță ai mai mult timp liber, din care 2-3 ore ți le poți dedica matematicii. Poți să te trezești mai devreme, faci câteva ore exerciții la mate, unele mai greluțe care ți se par ție complicate și apoi ești liberă să ieși cu fetele, să-ți vezi de vacanță. În plus părinților tăi sigur o să le convină faptul că fata lor mai și învață și o să te lase să te distrezi mai mult.
Deși, nu numai exercițiile te fac deșteaptă la matematică. Trebuie să înveți și teoremele la geometrie, definițiile etc. Fără de care nu poți face o mare parte din probleme.
Eu îmi scriu pe niște fișe teoremele importante + definițiile și regulile esențiale și le pun bine într-un sertar, astfel încât atunci când am nevoie să le găsesc cu ușurință. Mai ales, faptul că le scrii ți le imprimează puțintel în minte și o să-ți fie mai ușor să le înveți apoi de pe fișe.
O altă metodă este să-ți găsești un profesor bun pentru pregătire. Cam o dată pe săptămână e de ajuns în vacanță, mai ales că-ți dă și proful niște teme destul de lungi. Cel puțin la mine așa e, dar depinde de metoda fiecăruia.
Important e să ai tu voință, așa vei învăța mai ușor. :*

| mymy a răspuns:

Invatand laughing
glm tongue
trebuie sa faci multe exercitii
noroc
pup :*

| Eu.si.atat a răspuns:

"Mancand matematica pe paine"rolling on the floor, glumeam lucrand suplimentar.:*

| anduta160 a răspuns:

Facand exercitii.

| alexalex_4604 a răspuns:

La mate lucrand, recomand cartea metode de superinvatare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci exercitii multe.asa si exersezi.Sa ai noroc!

| DeDii a răspuns:

Fiind foarte atenta la ora si lucreaza suplimentar. daca nici asa nu merge fa meditatii cu profesorul tau

| Webber a răspuns:

Matematica se invata LOGIC, prin exemple.

| Gabiii_5091 a răspuns:

Daca nu intelegi de la ore, inveti suplimentar acasa... iar daca nici asa nu merge, te duci la un meditator thinking
Pa pa!

| SuperLover a răspuns:

Fa pregatire. Pe mine m-a ajutat enorm pregatirea la mate.

| Vladimir_4357 a răspuns:

Pai...esti atenta la ore, faci exercitii in plus acasa, si daca este nevoie mergi la un meditator, preferabil profesorul cu care faci matematica, poate iti mai pune vreun punct in plus la testehappy, sper ca ti-a fost de foloshappyhappy