| mODIN a întrebat:

Doresti sa tii o prelegere/o prezentare/un seminar pe un subiect cu implicatii culturale. In ce masura e nevoie sa fii recunoscut sau acreditat in tema respectiva? Daca de exemplu doresti sa discuti despre Lucian Blaga, ajunge sa fii un cititor al acestuia? Sau e nevoie sa ai studii in domeniu? Sau e nevoie sa ai lucrari in domeniu? Sau e nevoie sa ai un doctorat despre gandirea lui? Sau e nevoie sa fii un academician specializat in Blaga?

Nu intreb din punct de vedere legal, ci doar care ar fi asteptarile publicului din partea prezentatorului daca ar vedea ca se tine un astfel de eveniment.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa fii priceput si recunoscut cumva in domeniul literaturii nu doar pentru ca ai putea vorbi despre Lucian blaga ci si despre Eminescu, sau de ce nu, despre Nicolae Labis etc

Din punctul meu de vedere indiferent de "calificari" mai subtiri sau mai multe, in domeniul literaturii si al filmului/teatrului/muzicii trebuie sa ai veridicitate!

De asta eu nu-i consider cantareti si nici macar autentici pe toti mancatorii de pufuleti care fac trap in Romania, pentru ca nu sunt VERIDICI!- nu au fapte, nu au despre ce sa cante, fabuleaza mult, ei nu sunt cantareti si autori, ei sunt niste neica nimeni care se lauda, adica creaza niste false premise si isi creeaza false personaje!
Cei din SUA, numele mari ma refer, AU VERIDICITATE pentru ca vin dintr-un mediu adecvat fata de ceea ce canta, ei traiesc ceea ce canta!
ori mancatorii astia de salam cu mustar pe portbagajul unui BeMveu din 93', ce pot ei sa reprezinte si fata de cine?

Deci cu alte cuvinte multi "fraieri", se dau ceea ce nu sunt!

Se aplica si in domeniul expus de tine!

Răspuns utilizator avertizat