| Katherina99 a întrebat:

Am nevoie de niste citate despre Lucian Blaga, ca pe net am gasit doar scrie de Lucian nu despe el.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Cel mai original creator de imagini din literatura romana de pana acum,artistul liric care aduce in poezia sa o experienta de o intindere si o adancime cum literatura noastra nu a mai cunoscut de multe ori,atat de bine inzestrat poet, Lucian Blaga este una dintre personalitatile care se impune in epoca prin profunzimea gandirii, printr.o tematica variata, printr.o tehnica picturala inedita.
Lucian Blaga isi sincronizeaza geniul la principiile estetice expresioniste
Lirica lui Blaga nu imbratiseaza deznadejdea, intunericul, ci misterul ei este sporit de o nestinsa lumina.
Poezia si filozofia sunt domeniile spre care el se indreapta, intr.o neostenita cautare.
Declaranadu.se aparator al tainelor,poetul-filozof va pleda pentru o cunoastere luciferica,atitudinea paradisiaca fiind considerata "minora".
Lumea lui Blaga este alcatuita din elemente ce respira de puritate: flori,ochi,iubire,cuvant,morminte.
Poet al cugetarii filozofice,canterat al iubirii si al frumusetii plaiurilor "Mioritei" in care sunt infipte adanc radacinile poeziei sale, Lucian Blaga a vazut in poezie una din caile de rezolvare a misterelor, prin intermediul intuitiei, exprimand ceva din zonele abisale ale spiritului uman.

Nu stiu daca e ceea ce cautai, dar sper ca te.am ajutat.happy