| LitaKamelya a întrebat:

Am cateva probleme la invatat: tot m-a chinui sa aflu care este rolul virgulei si rolul cratimei. Cine ma poate ajuta? Va rog cat mai explicit.

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Cratima [-]

Leaga cuvinte diferite ce formeaza silabe comune, prin elidarea unor vocale sau nu: te-au vazut.
Imperative si gerunzii cu pronumele reflexiv sau pronumele personal postpus: du-te!, ducandu-se.
Separa elementele formei inversate a perfectului compus: venit-ai.
Adjective posesive postpuse substantivului, in expresii de genul: maica-sa, taica-su
Marcheaza o schimbare de topica (de exemplu postpunerea pronumelui in raport cu verbul: Citeste-le!), efectul expresiv fiind acela al mutarii atentiei asupra verbului si constituirea ad hoc a unei aliteratii.
Elemente componente nesudate ale unui cuvant compus: caine-lup, dus-intors. In poezie, are rolul de a pastra masura versului prin reducerea numarului de silabe -elidarea unui sunet- (necesitati prozodice) si de a marca rostirea legata a doua cuvinte. Ca figuri de stil fonetice, intra in categoria sinerezei (transformarea unui hiat in diftong: de-abia), a sinalepsei (reducerea unui diftong la o singura vocala: d-abia), a aferezei (suprimarea unui sunet initial: nalt), a apocopei (suprimarea unui sunet final: pan' sa).

Virgula [,]

Izoleaza o propozitie incidenta, cu rol explicativ :Am fost, ii zise, aci de fata.
Izoleaza un vocativ sau o structura in vocativ de restul enuntului : " Stihuri, acum, porniti, va scuturati" (Tudor Arghezi, Epigraf).
Marcheaza coordonarea prin juxtapunere a doua propozitii principale.
Coordoneaza termenii unei repetitii: "lume, lume", cu rol de accentuare a ideii poetice.
Marcheaza pauza impusa in rostire de inversiunea topicii din sintagma pe care o preceda: "Copaci roscati, cu freamate s-au despuiat".
Separa pronumele in vocativ de o apozitie dezvoltata: Tu, monstru al fierbintelui Egipt...
Coordoneaza termenii unei enumeratii, creand impresia unei acumulari.

Sursa: http://www.dreamr.me/2010/08/rolul-semnelor-de-punctuatie.html

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danyelaxfactor a răspuns:

Nu stiu ...nici eu?sad

| leo666 a răspuns:

Rolul virgulei este de a iti arata ca trebuie sa faci o pauza iar rolul cratimei este de a inlocui o litera sau de a lega 2 cuvinte doar ca e mai rar intalnit

| tvdd9 a răspuns:

TE ROG. FUNDITA?

Virgula este un semn de punctuatie care are mai multe roluri cum ar fi:

Separarea consturctiilor in vocativ de restul comunicarii. Separarea apozitiilor de restul comunicarii. Separare parti de propozitie de acelasi fel, enumeratie.

Cratima leaga cuvinte diferite ce formeaza silabe comune, prin elidarea unor vocale sau nu: te-au vazut.
Imperative si gerunzii cu pronumele reflexiv sau pronumele personal postpus: du-te!, ducandu-se.
Separa elementele formei inversate a perfectului compus: venit-ai.
Adjective posesive postpuse substantivului, in expresii de genul: maica-sa, taica-su