| Joaannaa a întrebat:

Heii!happy Cum pot sa "imi formez " vocea.
Adica mi s-a spus ca am voce si o sa iau canto dar peste o luna sau doua si nu mai am rabdare. Vreau sa imi fac vocea puternica si melodioasa.
Ce pasi ar trebui sa urmez?
Fundaa

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Uneori graba chiar strica treaba.Ai rabdare sa incepi lectiile de canto,cand ti se va evalua vocea si ti se v-a fixa un program de studiu potrivit.,, Fortand,, peste parametrii caracteristici, risti sa-ti deformezi timbrul. Poti canta, dar nu incerca sa depasesti singura posibilitatile pe care le ai.Ca si in sport, vocea trebuie antrenata trecand prin anumite etape si trebuie s-o,, franezi,, la un anumit nivel, in functie de limitele pe care le are.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa exersezi cu un profesor. Altfel vei "reusi" contrariul si o vei strica de tot. Mai bine ai rabdare si profita de vacanta. Daca vei incepe cu lectiile de canto, vei munci mult si nu vei mai avea timp liber. Ai mare grija sa nu racesti; asta e "moartea" vocii.

| Sabii a răspuns:

Incearca sa canti cat mai mult, incepand cu vocalize de tot felul(ar fi bine daca ai avea si un instrument gen pian sau chitara), apoi continui cu melodii dar nu o lua din prima cu unele grele, unde trebuie sa urci foarte mult..incepe cu ceva mai usor. Bafta!

| bbyu2 a răspuns (pentru Sabii):

Total gresit.:-) daca nu ai experienta nu poti sa canti de capul tau pentru ca a canta incorect este ca si cum a-i distruge vocea. Nu e de joaca! Poti face cine stie ce boli a corzilor vocale. Ce fel de canto vrei sa faci? Clasic sau muzica usoara?