| NyckoletaKauelyta a întrebat:

Hey TPU... am o intrebare, cum se spune corect: 'adinoare' sau 'adineauri'?

Răspuns Câştigător
| Ideea a răspuns:

Adineauri.->De curand.

Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Exista si cealalta varianta, la fel de corecta, dar se scrie,, odinioara,,. Verifica dictionarul.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Se foloseste pentru un trecut mai indepartat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adineauri este forma corecta.Cuvintul reprezinta o actiune petrecuta cu putin timp in urma, este o forma a timpului trecut.

| Dalidah a răspuns:

Adineauri

| LoneWolf a răspuns:

Adinoare? Tu glumesti? Jur ca n-am mai auzit varianta asta niciodata... Am mai auzit de "adineaori" dar de asta chiar nu.