| Диана a întrebat:

Atentie! Intrebare tampita. laughing Cum se spune corect? "voiam" sau "vroiam"?

Răspuns Câştigător
| Gândac a răspuns:

Am citit toate raspunsurile.
Si sunt sigura ca inca ai ramas cu dubiul, pentru ca unii au raspuns intr-un fel altii intr-un fel, si nu mai intelegi nimicbatting eyelashes
Pentru cultura ta generala corect e "voiam", probabil fiindca a fost foarte uzat si vroiam noul doom l-a acceptat si pe acesta.

Voiam e imperfectul verbului a voi.

Vream e imperfectul verbului a vrea, si in niciun caz " vroiam"
Incetati cu jigniri gen " numai taranii spun voiam " inainte sa va documentatibatting eyelashes

Aaa.si exista si "a voi " si "a vrea" si in niciun caz "a vroi"
winking

16 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Am citit eu într-o carte în care erau prezentate greşeli frecvente de vorbire ale limbii curente şi spunea la un moment dat şi despre această "dilemă". Din câte îmi amintesc, corectă e varianta "voiam"

NOname
| NOname a răspuns:

A doua varianta este cea corecta, dar si prima este folosita de unii.

| marrr a răspuns:

"Voiam", deoarece verbul este "a voi".

| marrr a răspuns:

Unii oameni incurca forma de imperfect a verbului "a voi" cu a verbului "a vrea". Desi ambele sunt acceptate in limba romana, mai elevat este forma "voiam".

| alecs871 a răspuns:

Voiam se spune. Dupa noul DOOM din 2006.
"Voiam sa ma duc la mare cu trenul."
De la verbul a voi. Daca era de la verbul a vrea, dupa mine s-ar fi zis vream.

| Gândac a răspuns:

Vroiam nu există. E o combinaţie greşită între voiam şi vream.
Deci corect este voiamwinking

Sau poate noul DOOM accepta ambele forme. big grin

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Voiam

| pitesti a răspuns:

"a voi "sau "a vrea "? l-) "a vrea" deci eu vroiamwinking adevarat tampita intrebarea

| justagirlll a răspuns:

Se zice corect voiam si vruiam
vroiam este o combinatie intre cele 2 si nu e corect

| davidwarner a răspuns:

Nu exista verbul,, a vroi,, in dictionar ete o combinatie dintre,, a vrea,, si,, a voi,,. Deci corect este,, voiam,,. Sper sa te-am ajutat...

| Bubu a răspuns:

Voiamwinking pentru ca nu exista vb a "vroi"winking

prof noastra d rom din generala ne atragea mereu atentiahee hee

| Диана explică:

Gandacule, iti multumesc mult! M-ai scos din ceata. laughing

| ZxPoox a răspuns:

Voiamwinking

| ...:::My\Tears/Run\Black:::... a răspuns:

Voiam se spune.

| Ralu_6779 a răspuns:

A doua varianta
stai linistit ca nici eu nu-s buna la romana laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiam