| xxcostelxxxxx a întrebat:

Imi poate da cineva 10 exemple de metafore?

Răspuns Câştigător
| Mia98 a răspuns:

Buna! Uite cateva metafore: zgarietorii de copaci, cuib de zana, ploaie de meteoriti,oglinda apei, pe-un picior de plai, pe-o gura de Rai, potop de cuvinte, strange piatra lucitoare, limba e o comoara, din soare se aprinde.

2 răspunsuri:
| dani0078 a răspuns:

Octombrie,insula cu profil exact.Chip,scoica sunand. Piciorul muntelui.Cotul paraului.Urechile acului.A i se sfîşia inima. Timpul este bani. Mărul lui Adam.Cicoarea ochilor.Slujba mea e o puscarie...etc

| Lolecuta a răspuns:

1.Pustiuri mari isi pierd in noi nisipul.
2. Tacerea ma loveste cu pietre.
3. Poti de-acum pasi in oglinda.
4.E atâta soare ca strada nu poate sa-l încapa.
5.Respiram aerul de sub fluturi.
6.Un copac ce striga frunzele sa-l acopere.
7.Un curcubeu mecanic tunde ploaia.
8.Pe creanga unui nor sclipeste, ca pruna-n prun, o coapta stea.
9.Noaptea acoperisurile incep sa umble.
10.O clipa doar cat pleaca o sageata.