| TheDarkQeen13 a întrebat:

Cine imi zice ce sunt comparatiile, cateva exemple si cum le deosebesc de metafore?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in compratii compari un termen cu altul sau cu mai multi. Exemplu: esti prost CA/PRECUM (de obicei se foloseste "ca") Guta. In metafore nu mai intalnesti "ca". Exemplu: Luna e craiasa noptii.

| Madalina921 a răspuns:

Compartiile sunt figuri de stil. Exemplu : Este rosu CA focul, negru CA taciunele. Cand compari 2 termeni folosesti,, CA " aceasta te va ajuta sa identifici comparatiile! Bafta!

| Andrutsa06 a răspuns:

In comparatii, exista unul din cuvintele: ca, decat, precum etc. in metafore nu sunt cuvintele astea