| kidu03 a întrebat:

Pareri despre Eminescu...Poezii...Tot ce stiti despre el pentru al cinsti.Si vreau sa aflu parerile voastre despre poeziile lui. V-au placut? Daca da dc? Daca nu dc? Poate dau si o fundita.

Răspuns Câştigător
| Sally06 a răspuns:

Este un poet foarte apreciat. Tocmai am avut de facut la romana despre el si am scris 7 pagini. Ceea ce vreau sa spun este ca desi a trait doar 39 de ani, el a avut o viata "aglomerata".
Are poezii foarte frumoase, printre care se numara si luceafarul, o poezie foarte celebra, Atat de frageda, Laacul etc. Are poezii care te ung pe suflet la cat sunt de profunde, majoritatea fiind despre codru si natura. Din proza sa, cea mai cunoscuta este Fat-Frumos din lacrima.

Sper ca te-am ajutat. pussi:*
Funda^^?

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cel mai sincer omagiu pe care i l-am putea aduce lui Eminescu ar fi sa scriem si sa vorbim corect frumoasa limba romaneasca, pe care el a iubit-o atat de mul. Fara suparare, daca ar citi mesajul tau, ar fi total nefericit...

| MimiPopescu a răspuns:

Daca vrei sa ii aduci un omagiu marelui nostru poet national primul pas pe care il faci e sa renunti la scrirea aceasta imbecila cu,, dc" si,, tz". Nu iti aduci cinste tie si nici limbii romane scriind asa. Multumesc!

| Sheridanx a răspuns:

Hm. mie personal imi place Eminescu. Am totusi o colega care pur si simplu ii detesta operele. Din punctul ei de vedere sunt mult prea siropoase si prea pline de dragoste, iar el e un vesnic indragostit.
Mie imi place chestia asta cu dragostea eterna si visarile lui...
Acum.fiecare cu parerea lui tongue
P. S.:Ador "Pe langa plopii fara sot".

| pedobear a răspuns:

Poate? Atunci nu ma ostenesc.

| FeFe_7998 a răspuns:

E o intrebare ce necesita foi intregi de raspuns Marele poet Mihai Eminescu e o enigma care se lasa a fi descoperita la fiecare lecturare a operei sale. Exista pareri precum ca poetul s-ar fi subiestimat si s-ar fi prea marit ceea ce convinge ca Macedonskii avea dreptate atunci cind il critica.Deshi exista multe pareri cea mai de frunte e ceea ca poetul este veshnik pentru tara noastra si pentru multe alte popare care ii citesc si ii slavesc opera sa! P.S.parerea meawinking