| mailife a întrebat:

Sal cum sunt superlativele in franceza dati-mi niste exemple traduse si cat se poate cat de cat sa le inteleg

Răspuns Câştigător
| Xtreeem a răspuns:

Pozitiv:il est beau=el este frumos.
COMPARATIV:
1.de superioritate:il est plus beau que moi=el este mai frumos ca mine.
2.de egalitate:il est aussi beau que moi=el este la fel de frumos ca mine.
3.de inferioritate: il est moins beau que moi=el este mai putin frumos ca mine.
SUPERLATIV:
1. ABSOLUT:
a)de superioritate:il est tres beau=el este foarte frumos.
2.RELATIV:
a)de superioritate:il est plus la beau=el este cel mai frumos.
b)de inferioritate:il est la moins beau=el este cel mai putin frumos.
sper ca te-am ajutat daca trebuie cu alt adjectiv pur si simplu pui altu in locul lui "beau" funda?