| anonim_4396 a întrebat:

Comentati-mi si mie urmatorul citat pls. :Suntem ceea ce iubim.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Buna!

Cu totii suntem definiti de ceea ce ne starneste afectiunea, ceea ce ne completeaza si definitiveaza; ne atrage ceea ce ni se pare ca ar oglindi sufletul, perceptiile, principiile si ambitiile noastre.
In primul rand consider ca aceasta afirmatie trebuie extinsa si inspre domenii ce nu pot impartasi sau comunica verbal asemenea sentimente, sau macar nutri aceasta stare.

Iubim si apreciem arta cu ale sale culori si nonculori, literatura cu tot cu sensuri si nonsensuri, natura cu ale ei capricii si a sa armonie si extindem aceasta dragoste tot mai mult inspre abstract. Iubim cunoasterea, frumusetea si insasi viata...
In plus, aceasta afirmatie mai poate fi privita dintr-o perspectiva psihologica.

Din moment ce toti oamenii cu o stare psihica sanatoasa au o parere mereu pozitiva asupra sinelui, indiferent de natura lor adevarata, se poate spune si reversul "Iubim ceea ce suntem", dar nu ar fi mereu adevarat.

Desi eu consider ca noi suntem ceea ce iubim, este la fel de adevarat ca putem iubi si ceea ce nu suntem sau ceea ce nu ne defineste in vreun fel; putem iubi o persoana pentru faptul ca ne completeaza. Puntele mele slabe sa fie calitatiile ei si aceasta sa fie una din cauzele dragostei mele pentru ea.
In concluzie, eu cred ca experienta umana se bazeaza pe existenta si impletirea a doua aspecte profunde: dragostea si credinta.

Dragostea oarba pentru viata si toate planurile ei si credinta justificata in potentialul uman si nelimitarea sa, credinta in stiinta si in capacitatiile individuale.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mi se pare destul de amuzanta faza asta, daca mie imi place soferia si sa conduc trailerul inseamna ca eu sunt trailer. In fine vorba aia se refera in special la persoanele care iubesc si ele sunt iubite (considerate persoane cu suflet) numai ca nu toata lumea e la fel.

| aleceandra a răspuns:

Daca nu ma insel asta e o afirmatie de a lui nichita stanescu.s a dat anul trecut la bac ul din varahee hee

| shapte a răspuns:

Tot ceea ce facem cu placere sau toate lucrurile spre care aderam ne definesc persoana. E o oglinda a personalitatii.

| sinx a răspuns (pentru shapte):

Exact... Fiecare are sistemul lui de valori si iubeste acel sistem. Aici sensul de iubire nu e cel care il stim cu totii. Cred ca se refera la un lucru mai general, gen suntem ceea ce respectam, admiram, iubim, pretuim, etc. Din moment ce apreciezi anumite lucruri inseamna ca ele reprezinta calea dreapta pentru tine, de unde rezulta ca inconstient le vei urma. Sper sa intelegi in mare ideea mea. As dezvolta insa nu vreau sa iti fac temele happy