Întrebare recomandată | JustaLittle a întrebat:

Se pot face bani din arta in Romania? Nu ma refer la desen, pictura, scuptura. Ma refer la lucruri handmade - de la jucarii la tablori in diferite tehnici (quilling, de exemplu) si pana la alte lucruri creative. Cumpara romanii asa ceva? De ce? De ce nu?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de tine... daca esti creativa in ceea ce faci si iti faci reclama pentru ati face cat mai multi clienti la creatiile tale, poti castiga destul de binisor.
Reclama in sensul: iti faci o pagina de Facebook sau un site/blog pe care le pui prin grupurile de Facebook ca reclama si pentru ati oferi like-uri la pagina, iti faci carti de vizita unde iti mentionezi adresa web, participi la targurile handmade organizate in orasul tau sau cele din orasele mari (daca vrei sa ai vanzari, te poti deplasa si asa iti cresc vanzarile si clientii), ai putea sa contactezi un jurnalist de la un ziar care are o rubrica de handmade pentru ati spune cum ai inceput de a face x si y, de ati atasa poze cu lucrarile tale si de a spune cate ceva despre tine. Lumea citeste despre tine, despre ceea ce faci si asa esti pe primul plan la vanzari si poti avea un castig destul de satisfacator.

Asa am facut eu cat am facut bijuterii create manual si vitralii pictate, am participat la "n" targuri handmade, publicatii in ziar, blog, reclama pe forumuri, Facebook, grupuri si sincer castigam mai bine decat in invatamant laughing. Imi aduc aminte, ca in 10 zile eu castigasem 500 de euro de la bijuterii vandute pe internet, pe la mama pe la serviciu si al matusii; si eu ca profesor aveam jumatate din suma asta salariul laughing...

Succes in tot ceea ce faci!

| CuriousStuff a răspuns:

Da, sunt si romani care cumpara. Poti sa-ti deschizi un mic boutique undeva, intr-un centru istoric, de exemplu, acolo o sa ai foarte multi clienti straini care vor suveniruri si chiar turisti romani. Asta daca chiar vrei sa faci o afacere din asta si ai niste bani pentru investitia initiala. Sau poti sa le vinzi pe net, dar nu o sa ai atatia cumparatori.