| luciannicolae95wow a întrebat:

Acum doua saptamani am produs un accident rutier, nu am pastrat distanta de siguranta in mers. Am lovit(mai mult am impins un Seat din fata mea).Am avut airbag-urile foarte sensibile si mi-au sarit imediat, sora mea din dreapta a fost lovita de airbag foarte puternic, si a avut nevoie de ingrijiri medicale. La politie mi s-a facut doasar penal, permisu suspendat(asta inca nu stiu cat timp). Si va dati seama ca dosaru va fi clasat, nu va depune sora mea plangere. Vreau sa stiu ce risc, daca imi va fi suspendat permisu si cat? Am avut ghinionul, dupa ce am lovit masina din fata mea, a trecut o masina de popieri, au oprit sa vada ce si cum,, asa a aflat politia de situatie, eu ma intelesesem cu soferu pagubit.Asa numai avea, niciun dosar penal.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua lucruri esentiale pentru un raspuns corect: daca sora ta a avut nevoie de zile de ingriire medicale, de cate zile si pentru ce infractiune s-a deschis dosar penal.
Spune cele aratate si o sa-ti dau un raspuns concret.
In orice caz pot sa-ti spun ca permisul se va anula, daca esti condamnat definitiv si va fi suspendat pe 90 de zile, daca nu esti condamnat.

| luciannicolae95wow explică (pentru Ioandelasal):

Pai s-a umflat un ochi, a curatar rana si dupa aceea sora mea a veni acasa

| Ioandelasal a răspuns (pentru luciannicolae95wow):

Tot n-ai spus ce ti-am cerut.
In orice caz, daca nu-i mai grav, nu vei fi condamnat si o sa ramai cu suspendarea dreptului de a conduce pe 90 de zile.

| luciannicolae95wow explică (pentru Ioandelasal):

Nu e grav nimic, dosarul a fost deschis pentru ca sora mea este victima in acest caz si atat. Pasagerii din cealalta masina nu au patit nimic. Dosaru este pentru vatamare corporala din culpa, sora mea nu a stat o zi in spital.

| Ioandelasal a răspuns (pentru luciannicolae95wow):

Atunci este valabil raspunsul al doilea.

| luciannicolae95wow explică (pentru Ioandelasal):

Da si pot da examen pentru a reduce suspendarea la 30 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru luciannicolae95wow):

Nu poti da examen, deoarece ai dosar penal.

| cyupaku a răspuns:

Atunci cand sunt inregistrate victime indiferent de gradul de rudenie se intocmeste asa zisul dosar penal dar numai in cazul in care victima depune plangere sau are spitalizare medicala se pare ca vei fi cu permisul suspendat 90 de zile dar poti face o cerere catre comandat in care sa soliciti reducere pedepsei in care sa motivezi toate cele enumerate aici si chiar mai in detaliu si s-ar putea sa ai noroc si sa stai doar 30 de zile, nu ai specificat daca ai primit dovada de circulatie

| luciannicolae95wow explică (pentru cyupaku):

Da am primit dovada de 15 zile si o pot reînoi pana se decide daca permisu va fi suspendat si pe ce perioada, astazi am fost citat la politie, dosaru a fost clasat, acum astept sa vad ce se intampla cu permisu.

| cyupaku a răspuns (pentru luciannicolae95wow):

Mi se pare normal, nu vreau sa ma pronunt dar se pare ca politistul a facut exces de zel

| luciannicolae95wow explică:

Nu am baut, sau alte chestii, mi-au facut pentru ca sora mea s-a lovit si atat, soferu din fata mea a franat brusc,, iar eu am fost la distanta mica in spatele lui, doar i-am zgariat bara din spate. Nu am boala vitezei sau ce insinuezi tu.Sora mea a fost lovita de airbag foarte prost si atat, chiar politistu de caz mi-a spus ca nu aveam probleme daca nu era sora mea ranita,, si asa s-a transformat fapta asta in dosar.

| Torra01 a răspuns:

Daca nu a fost nimeni ranit grav, in special din masina cu care ati avut "altercatia" si mai presus ati si discutat cu omul, permisul dumneavoastra va fi suspendat o perioada cam de pana in 6 luni.Asa se intampla de obicei. Sper ca v-am ajutat!