| zbuu16 a întrebat:

Ajutor Masina:Opel astra F, 1.7 D, 1994 hatchback
Sunt nou pe aici, salutari si respect pentru toata lumea.As vrea sa va zic cum a inceput toata povestea, beculetul de la baterie ramanea mereu aprins, cel care a vandut-o a zis ca daca accelerezi un pic nu se mai aprinde. Dupa 4-5 zile de circulat cu masina intr-o dimineata nu a mai pornit. Un mecanic imi zice ca e dusa bateria.Schimb bateria, beculetul tot ramane aprins si la fel dupa ce o accelerez becul se stinge.Acelasi mecanic imi spune, ca trebuie schimbate curelele la alternator, le schimb si pe acelea, apoi becul ramane aprins insa intre 10-60 secunde acesta dispare fara sa accelerez, desi masina porneste grelut cand nu e folosita o zi si e frig afara. Apoi mi se spune ca e alternatorul de vina de catre un alt mecanic la care am fost ca sa-mi schimb kitul de distributie, ca deh fiecare mecanic si "cunoscator" mai descopera cate ceva in neregula.Am rugat pe cel care mi-a schimbat kitul de distributie sa masoare bateria, daca se incarca. Aparea pe aparat 12.46 si nu crestea numarul care aparent trebuia sa ajunga la 14.00 ca sa mi dau seama ca se incarca. Din cate am inteles daca bateria nu se incarca si circul noapte e posibil ca foarte curand, iar sa nu porneasca.Acum nu stiu ce sa mai cred ca daca beculetul se stinge, teoretic bateria ar trebui sa se incarce.Si inca un lucru care l-am observat.Cand masina porneste motorul se aude foarte tare si imediat cum scade in intensitate sunetul atunci se inchide si beculetul ce ma anunta ca e problema la baterie. O intrebare ar fi, cum as putea sa mai verific daca bateria se incarca fara un aparat de tensiune? Chiar trebuie schimbat/verificat alternatorul?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Or alternatorul este de vina sau electromotorul are un scurt!

| zbuu16 explică (pentru FurtunaDiesel):

Ar mai fi o intrebare, daca beculetul se stinge dupa ce motorul se incalzeste un pic inseamna ca bateria se incarca? Am lasat o cateva minute sa vad daca intensitatea farurilor scade si nimic totul functioneaza cum trebuie.

| zbuu16 explică (pentru FurtunaDiesel):

Dar daca beculetul se stinge inseamna ca bateria se incarca?

| FurtunaDiesel a răspuns:

Da. Acel bec indica o eroare dar nu neaparat bateria. Poate indica un scurtcircuit si doar in momentul cand dai drumu la aerul conditionat, sau cand intra ABS-ul sau ma rog unde este scurtul, pe tronsonul ala, atunci se descarca instantaneu bateria. Cel mai sigur o pui pe un tester ca sa vezi exact ce are!