| andreideiu59095 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa imi cumpar un scuter de 49.Inmatriculat cu acte in regula si casca.Pot circula cu el pe drumuri publice? Nu este aglomeratie, stau la comuna.

Răspuns Câştigător
| IIIshaneIII a răspuns:

Ba este foarte corect, poate sa il conduca, ca nu are voie asta e altceva

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa poti circula la 16 ani dupa ce obtii categoria AM sau A1

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu poti circula iti trebuie permis de conducere.

| DaniTDCI a răspuns:

Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, ai nevoie de categoria am, dedicata special mopedelor, ce o poti obtine incepand cu varsta de 16 ani

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca stii sa conduci, si ai bani de benzina, il poti conduce si pe autostrada sau drum european

| suntserios a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Absolut incorect. In primul rand are nevoie de permis pentru a il conduce pe drum public. Si in al doilea rand chiar daca ar avea permis nu are voie cu moped pe autostrada

| DaniTDCI a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Cat ai stat sa te gandesti la o asemenea prostie?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru DaniTDCI):

Stai chill, ca nu te depasesc

| IIIshaneIII a răspuns (pentru suntserios):

Ba este foarte corect, poate sa il conduca, ca nu are voie asta e altceva

| roanunt a răspuns:

Nu il poti conduce, fie ca este aglomerat pe strada sau nu. Ai nevoie de permis.

Scuterele cu cilindrare sub 50 cm si viteza din constructie sub 45 km/h pot fi conduse pe drumurile publice de posesori permiselor cat B, iar tot ce este pe doua roti cu caracteristicile peste cele enuntate doar cu permise specifice A (motociclete) s-au A1 (motorete).