| auraaasss19 a întrebat:

Am cataractă congenitală(din naștere) am doar ochiul drept afectat,însă văd perfect,doar dacă închid ochiul stâng, văd în ceață, pot lua permisul auto?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate daca ai ochelari si daca opacitatea cristalinului nu este redusa la stadiul in care nu mai poti vedea. Cand se face vizita medicala iti acopera un ochi si trebuie sa vezi cu celalalt. Atentie! Cataracta congenitala se poate opera. Cred ca doar cand esti adult!

| rozaliac a răspuns (pentru Salontanul):

Cataracta congenitala se poate opera si cand esti copil. Am o cunostinta care s-a operat la cea mai bun oftalmolog din tara, la spitalul infosan din Bucuresti. Dr Ciubotaru a operat-o printr-o tehnica pe care o face doar dansa la noi in tara. Uite aici https://infosan.ro/servicii-medicale/operatii/cataracta-congenitala/

| Salontanul a răspuns (pentru rozaliac):

Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil o sa iti recomande ochelari daca nu e grav si treci examenul medical.
Sanatate.

| rozaliac a răspuns:

Daca treci examenul de oftalmologie, poti lua permisul. Daca nu, iti recomand te operezi la Bucuresti, cand poti. Eu merg mereu la infosan si stiu ca sunt cei mai buni pe partea de cataracta: www.infosan.ro