| andreirapid a întrebat:

Am citit aici un articol despre masini http://www.wadi.ro/......tomobile/, dar nu inteleg ceva Volkswagen a fost in partea de vest, adica partea democrata la Wolfsburg, deci de ce e masina poporului? Uitati-va si in articol daca vreti!

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

In anii 30, Hitler a pornit proiectul "masinii poporului". Uzina de la Wolfsburg a fost intotdeauna in partea de vest a Germaniei (deci in RFG nu in RDG dupa razboi). De aia era partidul national -SOCIALIST. Hitler dorea ca nemtii sa aiba cate o masina pentru fiecare familie, tot atunci s-a pornit si constructia de autostrazi, in toata Germania.
In anii 1930, in toata Europa, masina era inca un obiect de lux, putini oameni/familii isi permiteau sa aiba una. Doar in SUA motorizarea era deja avansata in anii 30, doar cei saraci nu-si permiteau sa tina o masina, chiar mai veche. In SUA Ford a produs masini in serie mare inca din 1908.