| Eugeniusu a întrebat:

Am dat un pariu cu un amic care ma contrazice cu ceva legat de condus, iar eu as vrea sa-mi dati o dovada de pe un site de incredere, ca eu am dreptate si el greseste.
Eu i-am spus asta: Cand circuli pe autostrada cu doua benzi care merg pe acelasi sens, iar tu esti pe prima banda si vrei sa intri in depasire, semnalizezi intentia (stanga) si te incadrezi pe a doua banda (cea de viteza). Odata ce te-ai incadrat, poti sa opresti semnalizarea stanga si sa-ti vezi de drum, pana cand apare alt vehicul cu o viteza mai mare si semnalizezi dreapta, bagandu-te inapoi pe prima banda pentru a-l lasa sa treaca de tine.
El mi-a zis asta: Cand circuli pe autostrada cu doua benzi care merg pe acelasi sens, iar tu esti pe prima banda si vrei sa intri in depasire, semnalizezi stanga si te incadrezi pe a doua banda mentinandu-ti semnalizarea pentru a le arata celorlalti participanti la trafic din spate ca tu esti in continua depasire.
Problema este ca el nu intelege sa opreasca semnalizarea stanga si ma contrazice ca trebuie tinuta pe tot parcursul timpului in care merge pe a doua banda.

10 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Trecerea pe banda unu de circulatie, nu se semnalizeaza. Poti circula pe banda a doua, doar daca nu deranjezi traficul cu viteza pe care o ai!

| suntserios a răspuns (pentru baru):

Lol, da ce o avea asa special banda I de nu se semnalizeaza cand treci pe ea?

| baru a răspuns (pentru suntserios):

Nu este rusine sa citesti...

| suntserios a răspuns (pentru baru):

Ce sa citesc prietene... ia zi tu unde scrie in legislatie ca nu trebuie sa semnalizezi cand schimbi banda... ca sa nu mai zic de rahatul ala cu poti sa mergi pe banda doi cat vrei daca nu deranjezi pe care l ai scris mai sus

| baru a răspuns (pentru suntserios):

Rahat esti tu... putina educatie nu.ti strica!

| goguPatent a răspuns (pentru baru):

Dar cat de tare ma amuza acesta categorie auto unde isi dau cu parerea toti care nu stiu legislatie rutiera, dar au impresia ca stiu ce vorbesc. Si mai si jignesc cand nu au argumente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Semnalizarea se foloseste pentru a ii avertiza pe restul ca schimbi directia de mers. Nu exista nicio prevedere in codul rutier care sa te oblige sa mergi cu semnalizarea pornita atat timp cat nu faci manevre de schimbare de directie.

nici varianta ta nu e corecta 100% pentru ca odata ce termini devansarea esti obligat sa revii cat mai repede posibil pe prima banda, nu sa ramai acolo pana vine unul mai grabit

| Holiday a răspuns:

Semnalizarea se foloseste la schimbarea directiei de mers, nu cand mergi pe banda a 2-a, a 3-a sau a 5-a. Drept urmare pornesti semnalizarea, te muti pe cealalta banda, apoi o opresti. Reiei procedura daca schimbi din nou banda.
Ce site vrei sa iti dam?!? Nicaieri nu scrie obligativitatea de a avea semnalizarea pornita cand circuli pe banda a doua pe autostrada. Deci nu vei gasi nicaieri asta si evident nici ca nu trebuie, ar fi fara sens sa se specifice undeva asta avand in vedere ca sunt specificate clar situatiile in care se foloseste semnalizarea. Adica LA SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Amândoi greșiți. Corect este așa: te asiguri, semnalizeze stânga, schimbi banda, apoi revii OBLIGAT DE LEGE pe banda 1, in momentul in care poți efectua manevra în siguranță. Cât timp rulezi pe banda 2 nu trebuie menținută semnalizarea. Toate astea le găsiți în legislația rutieră în vigoare.

| Adrian1228 a răspuns:

Nu stiu un site de incredere, dar eu mai multa incredere in soferii cu care am mers in excursii, deci pe autostrada. Varianta ta este cea corecta.